Yunanistan'ın inkar ettiği görüntü! | Video

Video: Yunanistan'ın inkar ettiği görüntü! | Video

Ege Denizi'nde Yunanistan'ın göçmenlere müdahalesi, Avrupa Birliği sınırlarını korumakla görevli Frontex direktörünün görevinin sorgulanmasına yol açtı. Güvenlik kaynakları Frontex Direktörü Legger'nin görevinin sürdürebilir olmadığını belirtti.

TÜRK SAHİL GÜVENLİK BOTU YAŞANANLARI GÖRÜNTÜLEDİ

Görüntüler Ege Denizi'nden. Yunanistan bir kez daha kendi karasularına giren mülteci botlarını ölüme terk etti. Üstelik o botlarda çocuklar da vardı. Yaşananlar Türk Sahil Güvenlik botu tarafından kayda alındı. Görüntüler, Avrupa Birliği sınırlarını korumakla görevli Frontex direktörünün görevinin sorgulanmasına neden oldu.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Avrupa Birliği üye ülkelerinin dış sınırlarının yönetimi için operasyonel işbirliği ajansı Frontex Direktörü Fabrice Leggeri, AB Parlamentosu İçişleri Komisyonu'na sınır koruma teşkilatının mültecilerin yasadışı olarak geri itilmesi olaylarına karıştığı yönündeki söylemleri reddetmişti.

FRONTEX MÜDAHALEYİ DESTEKLEDİ Mİ?

Leggeri, Frontex yönetim kuruluna sunduğu iç raporundaysa geri itmeler sırasında Frontex birimlerinin olay bölgesinin yakında olduğunu doğrulandığı ancak yasal ihlallerin farkında olup olmadıkları konusunun net olmadığı değerlendirmesinde bulunduğu öğrenildi. Ayrıca AP'de 2 Aralık'ta Frontex görevlilerinin geri itmelerde doğrudan veya dolaylı katılımı olmadığına dair hiçbir kanıt bulunmadığını ifade ettiği belirtildi.

KAYNAKLAR: GÖRÜNTÜLER LEGGERI'Yİ YALANLIYOR

Güvenlik kaynaklarına göre Yunan Sahil Güvenlik botlarının mülteci botlarını Türk kara sularına geri itme çabaları kameralarda dakika dakika görüntülenmesi Leggeri'nin ifadeleri yalanlıyor. Mülteci botlarını batırabilecek manevralar yapılması, botlara ucu sivri demir sopalarla vurularak delik açılması, havaya veya mülteci botlarının çevresine ateş açılması gibi olayların nato güçlerinin bulunduğu alanda gerçekleşmesi de dikkat çekiyor.

"LEGGERI’NİN POZİSYONU SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL"

Güvenlik kaynakları, görüntüleri Leggeri'nin Frontex'in tepesindeki pozisyonunun artık sürdürülebilir olmadığının bir kanıtı olarak nitelendirdi. Kaynaklar Leggeri'nin grubun güvenini tamamen kaybettiğini belirtirken, bazı Avrupalı parlamenterlerin de bu görüşte olduğu belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS