Stephen Chan: Yüzyılın anlaşması adaletsiz

Video: Stephen Chan: Yüzyılın anlaşması adaletsiz

İsrail - Filistin barış görüşmelerinde aktif rol alan Prof. Stephen Chan, CNN TÜRK Muhabiri İrem Koca'nın sorularını yanıtladı. "Barış planı açıklayan ABD'nin yaklaşımı adil değil. Filistin daha iyi pazarlık yapmalı" dedi. Bölgenin geleceği konusundaysa karamsar olduğunu söyledi.

Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları'ndan Prof. Stephen Chan Türkiye’deydi. Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Tricontinental Konferansı'nda, dünyada yükselen popülizm üzerine konuştu.

İsrail - Filistin barış görüşmelerinde aktif rol alan Chan, ABD’nin “Yüzyılın Anlaşması”nı CNN TÜRK için değerlendirdi. Planın Filistin açısından adaletsiz olduğunu söyledi.

Chan'e göre, Ortadoğu'ya barışın gelmesi için Filistinlilerin haklarını gözeten daha adil bir plan üzerinde çalışılmalı.

ABD Başkanı Donald Trump, yılbaşında Filistin - İsrail sorununa sözde çözüm getirecek bir plan açıklayacağını duyurmuştu. İsrail basınının detaylarını sızdırdığı “Yüzyılın Antlaşması”na göre, Kudüs her iki devletin de başkenti sayılacak. Gazze Şeridi’nde kurulacak "Yeni Filistin" adlı devletin ordusu olmayacak.

Hamas ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nün bu anlaşmaya itiraz etmesi durumunda, ABD Filistin'e sağladığı tüm mali desteği kesecek. Diğer ülkelerin desteğini de engelleyecek. Batı Şeria’daki yasadışı Yahudi yerleşimleri de İsrail’e bağlanacak.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS