Zelenski: Ukrayna Savaşı Kırım'ın ilhakıyla başladı

Zelenski: Ukrayna Savaşı Kırım'ın ilhakıyla başladı

Rusya'nın Ukrayna’dan 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’da havaalanının mühimmat deposunda patlamalar yaşanmıştı. Ukrayna lideri Vladimir Zelenski, yaşananlardan Rusya’yı suçladı. Ukrayna Savaşı’nın Kırım’da başladığını, kırım özgürleştirilmeden de bitmeyeceğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya'nın 2014'te ilhak ettiğini ve 24 Şubat’taki savaşın başlangıcından bu yana saldırı gerçekleşmeyen Kırım’da yaşanan patlama korkuya neden oldu. Rusya'nın Kırım’daki hava üssünde bulunan askeri mühimmatın patladığı duyurulurken Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski yaşananlara tepki gösterdi.

Zelenski, “Rusya, Avrupa'nın her zaman en iyi olan bölgelerinden birini, Avrupa’nın en tehlikeli yerine döndürdü. Rusya, Kırım’a geniş çaplı baskı, çevre sorunları, ekonomik umutsuzluk ve savaş getirdi. ifadelerini kullandı.

Vladimir Zelenski, “Rusya'nın Ukrayna'ya karşı ve özgür Avrupa’ya karşı savaşını Kırım’la başlattı ve bu savaş, Kırım’ın özgürleştirilmesiyle bitmeli. Bugün bunun ne zaman olacağını söylemek imkansız ama biz, Kırım’ın özgürleştirilmesi için gerekli olan formüle gerekli bileşenleri ekliyoruz.” sözlerini kullanarak Ukrayna'daki savaşın Kırım’ın geri alınmasıyla biteceğini söyledi.