Zirveye Putin'in gergin yüz ifadesi damga vurdu

Zirveye Putin'in gergin yüz ifadesi damga vurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki kritik İdlib zirvesi başladı. CNN TÜRK canlı yayına konuk olan Ali Semin, iki liderin buluşmasında Putin'in gergin yüz ifadesini yorumladı. "Türkiye'nin verdiği haritayı ya da sunduğu planı tam anlamıyla kabul etmek istemiyor" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova'da bir araya geldi. 14:05'te başlayan görüşme öncesinde iki lider basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

"KİMSE TÜRK ASKERİNİN ORADA OLDUĞUNU BİLMİYORDU"

Rus lider Putin İdlib saldırısıyla ilgili konuştu. "Suriye askerleri de dahil hiç kimse, orada Türk askeri olduğunu bilmiyordu" dedi. Esad rejimine ait güçlerin önemli kayıplar verdiğini söyledi. 

"ALACAĞIMIZ İSABETLİ KARARLAR BÖLGEYİ RAHATLATIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Burada alacağımız isabetli kararlar bölgeyi de, ülkelerimizi de rahatlatacaktır" ifadelerini kullandı. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"PUTİN'İN GERGİN YÜZ İFADESİ..."

İki liderin açıklamasına Putin'in gerginliği damga vurdu. Konuyla ilgili CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirmelerde bulunan Bilge İnsanlar Stratejik Araştırma Merkezi (BİLGESAM) Araştırma Koordinatörü Ali Semin, "Putin biraz gergin duruyor orada. Cumhurbaşkanı daha rahat bir durumda. Putin, büyük ihtimalle Türkiye'nin verdiği haritayı ya da sunduğu planı tam anlamıyla kabul etmek istemiyor gibi geliyor bana. Bölgede farklı gelişmeler var. Bu da Putin'i bir hayli zorlayacak" şeklinde konuştu.

"BÖLGEDEKİ DURUM TÜRKİYE'NİN LEHİNE DEĞİŞTİ"

Türkiye'nin esas amacının bölgede kalıcı barışı sağlamak olması gerektiğine dikkat çeken Semin, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin temel amacı bölgede ateşkesin ilan edilmesi. Eğer bölgede mevcut durumla ilgili ateşkes ilan edilirse Türkiye'nin lehine değil, aleyhine olacaktır. Bundan önceki tecrübelerimiz var o bölgede. İdlib'de daha önce 13 kez ateşkes ilan edildi. Ancak bu ateşkes Rusya ve rejim tarafından ihlal edildi. Harekattan sonra bölgedeki durum Türkiye'nin lehine değişmiştir".