2019 LGS 2. nakil dönemi nasıl olacak? Uzmanı anlattı

Video: 2019 LGS 2. nakil dönemi nasıl olacak? Uzmanı anlattı

Liselere birinci yerleştirme sonuçları açıklandı, Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri tamamen doldu. Ancak süreç henüz tamamlanmadı. Öğrencilerin önünde iki ayrı nakil dönemi var. Peki, umdukları okullara yerleşemeyen öğrencileri nasıl bir süreç bekliyor? CNN TÜRK Muhabiri Zeynep Timurlenk ve kameraman Mehmet Bulut, Eğitim Uzmanı Ayhan Korkmaz'a sordu.

Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri doldu


Bir milyonu aşkın lise adayının heyecanla beklediği gün geldi. Liselere geçiş sisteminde birinci yerleştirme sonuçları açıklandı. Merkezi sınavla öğrenci alan Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri tamamen doldu.


"Adres taşıma sebebiyle mağdur olanlar var"


Öğrencilerden eğitimcilere gelen ilk tepkiler adres taşıma mağduriyetleri oldu. CNN TÜRK'e konuşan Eğitim Uzmanı Ayhan Korkmaz, "Anladığımız kadarıyla bölgelerdeki iyi okullara adres taşımalar çok fazla öne çıkmış. Belki de tedbir almamız gerekiyor bununla ilgili. Birçok çocuk bizi arıyor, 'Hocam ben kendi bölgemde okula yerleşemedim.' diyor. Adres taşımalarla ilgili tedbir almamız gerekir" dedi.


Öğrencilerin önünde iki ayrı nakil dönemi var. İlk nakil dönemi 29 Temmuz'da başlayacak ve 2 Ağustos'ta sona erecek. Bu nakillerin sonuçları 5 Ağustos'ta açıklanacak. Ardından aynı gün yine 5 Ağustos'ta ikinci nakil dönemi başlayacak ve ikinci nakil dönemi de 8 Ağustos'ta sona erecek. Bu nakil döneminin sonuçları da 10 Ağustos'ta açıklanacak.


"En fazla değişim 2. nakil döneminde olur"


Peki, öğrenciler ve veliler nakil dönemlerinde nelere dikkat etmeli? Eğitim Uzmanı Ayhan Korkmaz, "Üstüne basa basa aynı şeyi söylemiştim. 'İki okul türünde yerleşin, meslek liseleri dahil yerleşin, sonra nakillerde daha rahat edeceksiniz' diye. O çocuklarımız şu anda çok avantajlı. Aynı merkezi yerleştirme gibi yerel yerleştirmede de nakil dönemlerimiz iki kez var. Komisyona kalmadan burada lütfen rahatlıkla hareket etsinler. "Kaymalar, diğer okullara gitmeler, özel okullara gitmeler, ikinci nakilin sonunda olacağı için nakillerini yaparken evet tabi ki dikkatli yapacaklar. Ama birinci nakilin sonunda çok sürpriz değişiklikler olmadığını görecekler. Moral bozmasınlar, esas değişiklik ikinci nakil sonrasında olacak" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS