"Çok sayıda özel okul kapanabilir"

Video: "Çok sayıda özel okul kapanabilir"

Dershanelerin kapatılmasıyla özel okul sayısında ortaya çıkan hızlı artış, sektörde kriz alarmı vermeye başladı. Çok sayıda özel okul kapanma riski altında. Bu sayı sadece İstanbul'da 100. Peki bu noktaya neden gelindi? CNN TÜRK muhabiri Zeynep Timurlenk, Hürriyet Gazetesi Yazarı Nuran Çakmakçı ve Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal ile konuştu.

Ebeveynler için en önemli şey çocuklarının iyi bir eğitim alması. Bu nedenle de imkanı olan veliler özel okullara yöneliyor. Ancak velilerin çocuklarını göndermek istediği özel okulların bir kısmı için işler işi gitmiyor. Dershanelerin kapatılması sonrası hızla artan özel okullar, arz talep dengesinde sorun yaşamaya başladı. Sadece bu yıl, 2300 özel okul açıldı. Son iki yılda özel okulların sayısı iki katına çıktı. Ama öğrenci sayısında artış yaşanmadı. Birçok ilde faaliyet gösteren bir özel eğitim kurumunun konkordato ilan etmesi, İzmir'de maaşlarını alamadığı için derse girmeyen öğretmenler gibi haberler gündeme gelmeye başladı.


Hürriyet Yazarı Nuran Çakmakçı'ya göre, İstanbul'daki özel okul tablosu da pek parlak değil. Çakmakçı'ya göre özellikle yeni açılan bazı 1-2 yıllık okullar kapanma tehlikesi ile karşı karşıya. Bu sayının şimdilik 100 civarında olduğu söyleniyor. Türkiye genelinde 200'ü geçtiği de iddialar arasında. Çakmakçı, sektörde ciddi bir kriz olduğu görüşünde.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS