Köy okulları "yaşam merkezi" oluyor

Köy okulları "yaşam merkezi" oluyor

Kullanılmayan köy okulları için Milli Eğitim Bakanlığı yeni proje başlattı. Üç bakanlığın daha sürece destek vereceği proje ile köy okulları yaşam merkezlerine dönüşecek. Merkezlere tarım eğitimleri verilecek, yaz ayrıca imkanı olan okullar da yaz kampına dönüşecek. İşte projenin detayları...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TARIM VE HAYVANCILIK EĞİTİMLERİ VERİLECEK

Köy okulları yaşam merkezlerine dönüşecek. "Köy Yaşam Merkezleri" konsepti Ramazan Bayramı sonrasında hayata geçecek. Açıklama Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den geldi. "Yüm köy okullarında bu projeyi başlatacağız. Projeyle köylülerimize tarım ve hayvancılıkla ilgili eğitimler vererek, sürekli yanlarında olmayı onlara destek vermeyi amaçlıyoruz. Eğer fiziki mekan yeterli ise okulları yaz kamplarına dönüştüreceğiz. Okulları bölgenin ihtiyaçlarına göre aktif olarak kullanmak için dönüşüme alacağız. Dört bakanlığın aktif olarak yer aldığı çok kapsamlı bir projeyi başlatıyoruz" dedi.

"ŞEHRE GİTMEDEN KURS İMKANLARI GELECEK"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakan Özer, dünya genelinde tedarik zinciri ve su temini ilgili sıkıntıların tarım ve hayvancılığı çok daha kritik hale getirdiğini söyledi. Bu nedenle mevcut kapasiteyi çok daha verimli kullanmanın önemine vurgu yapan Özer, "Özellikle halk eğitimi merkezlerimizi köy okullarımızın binalarına kurarak vatandaşlarımızın tarım ve hayvancılıkla ilgili farkındalığını artırmak, yeni açılımlar, yeni tekniklerle arıcılıktan tutun tüm alanlarla ilgili şehre gitmeden sürekli bir kurs alması için ayağına eğitim hizmetinin geldiği bir mekanizmayı oluşturacağız" diye konuştu.

KÖYLERDE ANA SINIFLARI AÇILIYOR

Bakan Özer, köy okullarında ana sınıfı açılması için 10 olan öğrenci sayısı kriterini 5'e düşürdüklerini hatırlattı ve "Öğrenci sayısı açısından ana sınıfı açılamayan bölgelerde önemli bir iyileştirme sağladığını, kısa sürede 12 bin öğrencinin bu kapsamda okul öncesi eğitimden yararlanmasını sağladık" dedi.