LGS tercih kılavuzu yayımlandı! İşte takvim merak edilenler

Video: LGS tercih kılavuzu yayımlandı! İşte takvim merak edilenler

LGS sonuçları açıklandı. Ardından Milli Eğitim Bakanlığı gece geç saatlerde liselere geçiş tercih ve yerleştirme kılavuzunu yayınladı. Klavuza göre lise tercihleri 2-13 Temmuz tarihlerinde alınacak. Yerleştirme sonuçları ise 30 Temmuz'da ilan edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı liselere geçiş tercih ve yerleştirme kılavuzunu açıkladı. Öğrenciler "odsgm.meb.gov.tr" adresinden kılavuza erişebilecek.


Kılavuzda ilk olarak başvuru tarihlerine yer verildi. Buna göre 27 Haziran 13 Temmuz arasında özel lise kayıtları ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların kayıtları tamamlanacak. 2-13 Temmuzda yerleştirme işlemleri için tercihler alınacak. 30 Temmuz da ise yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar ilan edilecek. 6-10 Ağustos'ta birinci, 13-17 Ağustos'ta ikinci, 27-31 Ağustos'ta üçüncü, 3-06 Eylül'de dördüncü nakil tercih başvuruları yapılacak. 10-14 Eylül'de yatılılık başvuruları alınacak.


Peki tercihler nasıl yapılacak? Merkezi yerleştirme, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Yerel yerleştirme ise okulların türü, okulların kontenjanı, ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokulları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacak. 


Merkezi sınava girmeyen öğrencilerin ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercihleri alınacak. Öğrenciler, merkezi sınav puanı, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta toplam 15 tercih yapabilecek.


İlk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapacaklar. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk üç okulu kayıt alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla beş okul tercihinde bulunabilecekler.


Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla üç okul seçilebilecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak ekrandan en fazla beş, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla beş okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS