Milli Eğitim Bakanlığı'nın tatil formülü ne?

Video: Milli Eğitim Bakanlığı'nın tatil formülü ne?

Okullarda 3 aylık yaz tatili uygulaması değişebilir. Sinyali Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN TÜRK'te yayınlanan 40 programında verdi. Peki, bakanlığın üzerinde çalıştığı tatil formüllerinde neler var? İşte detaylar...

3 aylık yaz tatili değişebilir. Tatil kısalmayacak ama bölgelere göre bölünecek. Üzerinde durulan çalışmada mevcut durumda olduğu gibi blok 3 ay tatil yerine bu tatilin yıl içinde bölünmesi yer alıyor.


MEB, Turizm Bakanlığı ile görüştü


Çalışma kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ile de görüştü. Hatta turizm sezonu eylül ve ekim aylarını da içine aldığı için turizm otelcilik öğrencilerinin kasım ayında okula başlamaları ve daha çok eğitimlerin pratiğe yönelik olması planlanıyor.


Bölgelere göre eğitim takvimi hazırlanacak


İllere göre eğitim takviminin hazırlanmasının nedenlerinden biri de tarım bölgelerinde eğitimde yaşanan sorunlar oldu. Çünkü tarım işçilerinde ailelerine yardım eden çocuklar okula devam sorunu yaşıyor. Örneğin en erken hasat, Çukurova'da mayıs ayında başlıyor. Yani okulların açık olduğu dönemde. İşte bu sebepten dolayı öğrencilerin eğitimi aksattığı dikkat çekti. Hazırlanan eğitim planlamasında tarım tarihleri de dikkate alınacak.


Mevsim şartları tatil tarihini etkileyecek


Yapılacak düzenleme de bölgelerin mevsim şartları da göz önünde bulundurulacak. Örneğin doğuda kışın yaşanan olumsuzluklardan kaynaklı okula erişimin zor olması da eğitim tarih planlamasında kriterlerden biri olacak.


Diğer ülkelerde durum ne?


Milli Eğitim Bakanlığı okul tatilleri ile ilgili dünyadaki örnekleri de inceliyor. Peki, onlarda durum nasıl? İskandinav ülkesinde yaz tatili genel olarak 8 hafta sürüyor. Okullar haziranın üçüncü haftası kapanırken, ağustosun üçüncü haftası açılıyor. Almanya'da 6 haftalık yaz tatili uygulaması var. Ayrıca 3 ara tatil uygulanıyor. Türkiye'ye oldukça benzeyen İtalya’da, 13-14 haftalık yaz tatili eylül ayının ikinci haftasında sona eriyor. Öğrenciler yaz tatiline ise haziranın ikinci haftası çıkıyor. Fransa okullar haziranın ikinci haftası yaz tatiline giriyor. Öğrenciler 8 buçuk haftalık bir tatilin ardından eylülün ilk haftasında ders başı yapıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS