Öğrenci affı TBMM’ye sunulacak

Öğrenci affı TBMM’ye sunulacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde lisans ve yüksek lisans dahil olmak üzere öğrenci affının önümüzdeki günlerde meclise sunulacağını bildirdi. Binlerce öğrenciyi ilgilendiren öğrenci affı kimleri kapsıyor ve ne zaman çıkacak?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğrenci affını duyurdu. Yasa teklifinin önümüzdeki günlerde meclis gündemine geleceğini vurguladı. Türkiye’de yükseköğretim öğrencileri için ceza afları, çeşitli nedenlerden dolayı yükseköğretim kurumlarıyla ilişikleri kesilmiş öğrencilerin geri kazandırılması anlamına geliyor. Öğrenci affı lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini kapsıyor.

PEKİ, AFTAN KİMLER YARARLANABİLİYOR?

Kayıt yenilememe, yatay geçiş, lise diploması olmadığı için geçici kaydı silinenler, diplomasını kayıt yaptırdığı halde bölümüne götürmeyenler ile üst üste 4 dönem kayıt yenilemeyen açık öğretim öğrencileri başvurabilecek. Verilere göre af bekleyen 4 milyon 250 bin kişi var.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AF BEKLEYEN KAÇ ÖĞRENCİ VAR?

-Açıköğretimde üst üste dönem kaydı yenilemeyen: 1 milyon 848 bin

-Üniversite/ Bölüm değişikliği: 839 bin 319

-Azami sürenin dolması nedeniyle ilişiği kesilen: 594 bin 530

-Sahte belge sebebi ile kayıt iptali: 380 bin

-KHK ile yükseköğretim kurumu kapatılan: 61 bin 155

Bu çerçevede; disiplin cezası, açıköğretim sisteminde üst üste dört dönem kayıtlarını yenileme koşullarını sağlamayan öğrencinin programdan ilişiğinin kesilmesi, yatay geçiş, geçici kayıt (lise diploması olmayanlar) ile kayıtlananların belirtilen tarihe kadar diplomalarını getirememesi, denklik lisans tamamlaması sona eren gibi durumlarda yer alan toplam 4 milyon 242 bin 316 öğrenci affı bekleyebilecek.

PEKİ AFFIN ŞARTLARI NE OLACAK?

Henüz belli olmasada en son 2018'de yapılan öğrenci affında terör suçundan hüküm giyenler, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı nedeniyle ilişiği kesilenler hariç tutulmuştu.