Öğrenci karneleri değişecek

Video: Öğrenci karneleri değişecek

Milli Eğitim Bakanlığı milyonlarca öğrencinin aldığı karneyi değiştirmek için çalışma başlattı. Yürütülen çalışma kapsamında artık karnelerde öğrencinin derste edindiği kazanımlar da karnelerde yer alacak. Detayları Duygu Ayaz Bayram’ın haberinde.

Yıllardır alışılagelmiş olan öğrenci karnesi değişiyor. Milli Eğitim Bakanlığı karne uygulamasının değişmesi için çalışma başlattı.

Yeni karnelerde öğrencilerin gelişim süreçlerinin yer alması planlanıyor. Öğrenciler tüm özellikleri ile değerlendirilecek ve bu değerlendirmeler de karne de yer alacak. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre "karnede sonuçlar değil, gelişim süreçleri ön plana çıkacak". Veli, öğrencinin karnesine baktığında derslerdeki seviyesini daha net görebilecek.

Karnede not değerlendirmesinin yanı sıra ek bilgiler de yer alacak. Karneler tek sayfa olmayacak. Öğrencinin dersteki gelişim süreci yer alacak.

Örneğin, ezber yapabiliyor mu? Derste söz hakkı istiyor mu? Yüksek sesle okuyabiliyor mu? Okuyabildiğini anlayabiliyor mu anladığını anlatabiliyor mu, kısa yazıları anlayabiliyor mu ve bir kitabı okuyup anlatabiliyor mu, hatasız söyleneni yazabiliyor mu gibi Türkçe ders değerlendirmesi detaylı olarak yer alacak. Matematik de ise, dört işlem yapabiliyor mu, derse katılımı var mı, problemleri çözebiliyor mu gibi değerlendirmeler yer alacak. Tek sayfa olmayacak karneler internette e- okul üzerinden de görülebilecek.

Bakanlık çalışma kapsamında akademisyenlerden de görüş aldı. Dünya örneklerini de inceledi. Bu kapsamda da özellikle, Almanya ve Fransa örnekleri üzerinde duruldu. Henüz çalışma sürüyor. İlerleyen süreçte son şeklinin verilip bakan Ziya Selçuk tarafından tanıtılması planlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS