Son Dakika: Okullar açılacak mı? | Video

Video: Son Dakika: Okullar açılacak mı? | Video

Okullar 31 Ağustos’ta açılacak mı? Merak edilen o sorunun yanıtı için bugün önemli bir toplantı vardı. Sağlıkçılar ve eğitimciler bir araya geldi ve önemli bir toplantı yaptı. Ve o toplantıda okulların açılmasına ilişkin formüller ele alındı. O formüller ne? Duygu Ayaz Bayram’ın haberi.

Sağlıkçılarla eğitimciler bir araya geldi. Masada okulların nasıl açılacağı formülü vardı. Sağlık Bakanlığı bilim kurulu alt grubu ile Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri bir araya geldi toplantı gerçekleştirdi. Sağlık Bakanlığı’nda gerçekleştirirken toplantı 2 saat sürdü.  Toplantıda okulların açılma formülleri tartışıldı. 5 model üzerinde duruldu.

Modellerden biri okulların tüm kademelerde tam zamanlı açılması.  İkinci model tüm okulların tam zamanlı kapalı olması uzaktan eğitimin sürmesi. 3. Model ise, hibrit modeli yani yarı zamanlı okul ve uzaktan eğitimin bir arada olması. 4. Model ise şehir bazlı açılma yani virüsün etkisinin az olduğu il ya da ilçelerde okulların açılması. 5. Model ise aşamalı geçiş... Aşamalı geçiş modeli ise, kurul üyelerinin önerisi anasınıfı bir, ikinci sınıfların okula başlaması. durum değerlendirmesi yapılıp ardından diğer sınıflara kademeli olarak geçilmesi.

İlk olarak bu yaş grubunun okula başlama sebebi ise, yapılan araştırmaya göre bu yaş grubunda virüsün bulaşma oranının düşük olması sadece evden bulaşma riskinin bulunması.4. Ve 5. Model yani şehir bazlı açılma ve aşamalı geçiş bilim kurulu üyeleri tarafından önerildi. Ancak milli eğitim bakanlığı yetkilileri, şehir bazlı okulların açılmasına sıcak bakmıyor. Bu durumun "eğitimde fırsat eşitliği" ne aykırı olduğu gerekçesi ile mevcut şartlarda da bilim kurulu tavsiyesi olarak kademeli geçiş formülü öne çıktı.

Yapılan toplantı sonrası tespit ve önerilerin yer aldığı raporlar sağlık bakanı ve milli eğitim bakanına sunulacak. Bakanlar da Cumhurbaşkanı Erdoğan aktaracak ve okulların açılıp açılmayacağı ve hangi model ile açılacağına nihai karar verilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS