Ünlü okul zincirinin franchising şubesine kilit!

Video: Ünlü okul zincirinin franchising şubesine kilit!

İstanbul'da franchising yöntemiyle açılan bir özel okul, bir yıl sonra kapısına kilit vurdu. Üstelik velilerden öğrenim ücretini de peşin olarak aldı. Peki, böyle bir durumda veliler ne yapmalı, özel okul seçerken neye dikkat edilmeli? CNN TÜRK Muhabiri Özgür Deniz Kaya ve Güngör Yılmaz, Hürriyet Gazetesi Eğitim Yazarı Nuran Çakmakçı'ya sordu.

Yıllık ücretini peşin aldılar, okulun kapısına kilit vurdular. İddiaya göre, İstanbul Bahçeköy'de ünlü bir zincir okulun alt markası, franchising yöntemiyle açıldı. Okul, bir yıllık eğitimin ardından kapısına kilit vurdu. Geride parasını okul işletmecisine kaptıran, erken kayıt dönemini de kaçırdığı için zararı katlanan onlarca veli kaldı.


Çocuğunuzu okula yazdırdınız. Ancak kapıya geldiğinizde böyle bir zincir gördünüz. Benzer durumla karşılaşmamak için neler yapmalı? CNN TÜRK sorularını cevaplayan Hürriyet Gazetesi Eğitim Yazarı Nuran Çakmakçı şunları söyledi:


Velilerin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor. Önce bu kurumların sahipleri kimlerdir, eğitimci midir, finansal durumu nedir buna bakmaları lazım. Mümkünse o okullarda müdür olan birilerini bulup okulun durumu nedir, nasıldır, öğretmenleri kaç yıllıktır, ücretlerini alabiliyorlar mı, kaç yıldır orada çalışıyorlar, okulun misyonu vizyonu nedir ona bakmaları lazım.


Okula kayıt yaptırdıktan sonra olası bir kapanma durumunda ne yapmalı?


Önce hukuki haklarını arasınlar ve mümkünse toplu halde hareket etsinler. Tabii ki il ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvursunlar. Şimdi erken kayıt indirimi var. Onlar da birtakım sıkıntılar yaratabilir. Çok güvenmedikleri okullara, kurumlara çocuklarını yazdırmasınlar.


Kayıt sırasında bu uyarılara dikkat


Sadece öğrenim ücreti değil, özel okullarda yemek, servis, kitap ücreti de vardır. Velilerin bunları çok iyi sorgulamaları lazım kayıt yaparken. Bir de birçok okulda kırtasiye ücreti alınıyor özellikle ana okulda ve birinci sınıfta. Bunları kalem kalem sormak için, sürprizlerle karşılaşmamak için.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS