Yeni eğitim öğretim döneminde yürürlükte

Yeni eğitim öğretim döneminde yürürlükte

Bu yıl kantinlerde okul gıdası logolu ürünlerin satışı yapılacaktı. Fakat üretici firmaların hazırlıkları yetişmediği için o uygulama ertelendi. Gelecek eğitim öğretim döneminde yürürlüğe girecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı


Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı işbirliği yaptı. Okul kantinlerinde öğrencileri sağlıksız gıdalardan uzak tutmak için ambalajlı ürünler için standartlar belirlendi. Kantinlerde sadece standartlara uygun okul gıdası logosu bulunan ürünler satılacaktı. Okul gıdası logosu tebliği 16 Eylül’de yürürlüğe girmek üzere haziran ayında resmi gazetede yayımlandı. Ama edinilen bilgilere göre, gıda firmaları hazırlıklarını tamamlayamadı. Bu nedenle okul gıdası logolu ürün satışının bir yıl sonra hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.

Erteleme kararını değerlendiren kantin işveren sendikası okul gıdası logolu ürünlerin sadece kantinlerde değil, okul çevresi yakınındaki marketlerde de satılması gerektiğine dikkat çekti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yönetmelik ertelendi ama halen okullardaki kantinlerde cips gazlı içecek gibi sağlığa zararlı ürünlerin satışı yasak. Buna rağmen okul çevresindeki marketlerin öğrencilere bu ürünleri kaçak yollarla sattıkları belirtiliyor. Hatta bu yönde görüntüler de sosyal medyada paylaşılıyor.