Yüz yüze eğitim başlıyor! Uzman isimden öğrenci ve velilere önemli uyarılar | Video

Yüz yüze eğitim başlıyor! Uzman isimden öğrenci ve velilere önemli uyarılar | Video

Yüz yüze eğitimde yeni dönem 12 Ekim'de başlıyor. Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında genişletilen yüz yüze eğitimde öğrencilere ve ailelere büyük görevler düşüyor. Eğitim Uzmanı Abdulkadir Özbek bu süreçte öğrencilerin ve velilerin dikkat etmesi gereken konularla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"12 Ekim’de ilkokul öğrencileri ve veliler için yepyeni bir dönem başlıyor. Bu noktada sürecin başarılı geçmesi için velilere bazı tavsiyelerim olacak. İlk tavsiyem şu; son birkaç haftada devam eden uzaktan eğitim sürecinde velilerin uzaktan eğitimi küçümseyici bazı ifadeler kullandığını görüyorum. Başlayacak olan süreçte iki gün yüz yüze eğitim, geri kalan günlerde ise uzaktan eğitim olacak. O yüzden uzaktan ve yüz yüze eğitime alakalı küçümseyici ifadelerden kaçınalım. Öğrenciyi, okulu, öğretmeni eleştiren, kıyaslayan ve yargılayan ifadeler çocuğun eğitimle ilgili algısını olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu noktada sözlerimize biraz daha dikkat etmeye gayret edelim.

Sürecin başarıyla yönetilmesi için çocuktaki öz disiplin becerisi çok önemli. Öz disiplini geliştirmek, öğrencinin öğrenme sorumluluğunu üzerine almasını ve dersleri kendi kendine takip edebilmesini sağlayan en önemli beceri. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise zaman yönetimi. Bu süreçte öğrenci bazı günler okulda bazı günler evde olacağı için haftayı planlamak çok önemli. Zaman yönetimi konusunda velilerin kendini donatması, bunla alakalı okumalar yapması, Youtube’da zaman yönetimiyle alakalı videolar izlemesi hem öğrencinin hem de velinin zaman yönetimi için çok faydalı olacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sürecin başarılı olması için bir diğer nokta, okulların göndermiş olduğu yönergeleri takip etmek. Okullar bu süreçte birçok toplantı yaparak velilere yardımcı olmaya çalışıyor, kurallar yayınlıyor. Bizler veliler olarak bu kuralları ve yönergeleri çok sıkı takip etmeli ve uygulamalıyız.

Öğrencinin akademik başarısı için birkaç noktaya değinmek istiyorum. Bunlardan birincisi, derse hazırlıklı gitmesini sağlamak. Öğrenci derse ne kadar hazırlıklı giderse hem yüz yüze hem de uzaktan eğitimde o kadar başarılı oluyor. Ayrıca derslerin sonunda öğrencilere ödevler gönderiliyor o ödevlerin de yapılmasını sağlamak adına öğrenciye destek olmak, öğrencinin başarısına katkı sağlayacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son tavsiyem, akademik başarı için çok büyük önem arz eden okuduğunu anlama becerisi üzerine. Çocuklarımızın daha çok okuyan öğrenciler haline gelmesi için bizler onlara örnek olmalı, süreçte çocuklarımıza destek olmalı, nitelikli kitaplar seçerek okuma aşkını arttırmak adına daha fazla dertlenmeliyiz. Okuduğunu anlama becerisi özellikle ulusal sınavlarda da artık en önemli becerilerin başında geliyor. Bu konuyla alakalı araştırmalar yaparak öğrencilere destek olmayı sakın ihmal etmeyin. Yeni başlayacak sürecin tüm öğrencilere ve velilere hayırlı olmasını diliyorum."