hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD enflasyonu altını nasıl etkileyecek?

  KAYNAKCNN TÜRK

  ABD enflasyon oranı için kritik gün geldi çattı. Altın piyasasını yakından ilgilendiren veri bugün açıklanacak. Peki, piyasalardaki son durum ne? CNN TÜRK muhabiri Emrah Çakmak, piyasa uzmanı Kaan Gözüm'e sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Piyasa uzmanı Kaan Gözüm'ün açıklamaları şöyle:

  ABD enflasyon kararı bugün 15:30 açıklanacak. 8,5'tan 8,1 gibi bir düşüş bekleniyor. 0,50 faiz kararı enflasyonu biraz aşağıya çekti. Eğer bugünkü enflasyon 8,1'in aşağısında ya da o civarlarda gelirse bu demektir ki Fed bir sonraki faiz artırımında yine aynı güvercin durumunu devam ettirecek. Ama 8,1'in üzerinde bir enflasyon kararı gelirse de yine aynı şekilde bir sonraki faiz kararının daha keskin olabileceğini söyleyebiliriz. Bu tabii bütün dünya piyasalarını etkiliyor. ABD'de alınan karar orada kalsa problem yok ama eğer faiz artırırsa ve enflasyon yüksek gelirse, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde de maalesef bir değer kaybına söz konusu oluyor. Mesela en son artırdığı faiz kararından sonra dolar geçen hafta 14,90'lardaydı dolar/TL paritesi. Şuan 15,33'lerde. Bugünkü karar onun için etkili olacak. Belki 13,40-13,45'lere taşıyabileceği gibi iyi bir enflasyon rakamı bir kar satışı getirip, Türkiye piyasası için söylüyorum; 15,20-15,10 hatta 15'in daha aşağısına getirebilir. Ancak söyleyeceğimiz her şey anlık haberler içeren bir şey. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Altın bazında 915 ile 935 arasında bir denge var şuan için. Onsu biz geçen hafta faiz kararı artırıldığında onsu daha yukarıya bekliyorduk ama onsta keskin bir dönüş oldu. 1890'lı rakamlardan 1850'ye geldi şuan. TL'nin biraz pirim yapmış olması Türkiye'deki TL bazında altının fiyatını hemen hemen aynı durumda tuttu. Eğer ki enflasyon verisi iyi gelir, TL bazında da bir gevşeme söz konusu olursa TL'de bir parça daha gevşeme görebiliriz. Altın da tam tersi olursa da bir parça daha yukarıya çıkabilir. 

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow