Dolar 6 liranın altını gördü

Video: Dolar 6 liranın altını gördü
<a class="in-news-link" href="/dolar" target="_blank" title="Dolar haberleri">Dolar</a> bir ay sonra yeniden 6 liranın altını gördü. Amerika ve Almanya ile ilişkilerde iyileşme sinyallerinin Türk Lirası'nda iyimserliği desteklediği belirtiliyor.

Dolar bir ay sonra yeniden 6 liranın altını gördü. Amerika ve Almanya ile ilişkilerde iyileşme sinyallerinin Türk Lirası'nda iyimserliği desteklediği belirtiliyor.

Bir ay sonra 5.97 TL'ye kadar geriledi

Türk lirasında iyimserlik artıyor. Dolar kuru bugün 27 Ağustos'tan sonra ilk kez 6 liranın altını test etti. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın İdlib konusunda Türkiye'ye teşekkürü ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyaretine yönelik olumlu beklentiler Türk lirasına pozitif rüzgar getirdi.

Döviz piyasası Yeni Ekonomik Program'la (YEP) bankaların sorunlu kredilerinin bilanço dışına çıkacağı beklentisini de olumlu fiyatlamaya yansıtıyor. Gösterge olarak izlenen Akbank sendikasyon kredisinin de yüzde 104 oranında yenilenmesi iyimserliği destekledi.

Dolardaki düşüşe tahvil faizleri de eşlik ediyor. Bugün 10 yıllık tahvil faizi 64 baz puan düşüşle yüzde 17,85'e indi.

Türkiye kamu borcunun yüzde 28 ile Maastricht kriteri olan yüzde 40'ın altında olması da diğer ülkelerle kıyaslandığında mali denge açısından daha iyi durumda olduğunu gösteriyor. Zira Yunanistan'da kamu borçlarının gayrisafi yurt içi hasılaya oranı yüzde 140 seviyesinde.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS