ekonomi haberleri

IMF: Dünyayı büyük kriz bekliyor

Video: IMF: Dünyayı büyük kriz bekliyor

"Dünya 'Büyük Buhran'dan bu yana en kötü ekonomik durgunlukla karşı karşıya". Bu yorum Uluslararası Para Fonu yani IMF'den geldi. IMF'ye göre, küresel ekonominin bu yıl yüzde 3 küçülmesi bekleniyor.

"BÜYÜK BUHRAN'DAN BERİ EN KÖTÜ DURGUNLUK GÖRÜLDÜ"

Ölümcül koronavirüs salgını binlerce kişinin ölümüne neden olduğu gibi dünya ekonomisine de ağır darbe vurabilir. Uluslararası Para Fonu IMf'ye göre, dünya 1930'lardaki Büyük Buhran'dan bu yana en kötü ekonomik krizle karşı karşıya.

SALGIN DÜNYAYI GÖRÜLMEMİŞ BİR KRİZE SÜRÜKLÜYOR

IMF verilerine göre, küresel ekonomi bu yıl yüzde 3 küçülecek. Çünkü dünyanın dört bir yanındaki ülkeler en hızlı şekilde küçülüyor. Salgın dünyayı "geçmişte benzeri görülmemiş bir krize" sürüklüyor.

Ekonomistlere göre uzun süreli bir salgın sadece hükümetlerin değil, merkez bankalarının da krizi kontrol etme yeteneğini test edecek. IMF'nin baş ekonomisti Gita Gopinath'a göre, kriz önümüzdeki iki yıl içinde küresel gayrisafi yurt içi hasılanın 9 trilyon dolar zarar uğramasına neden olabilir.

Son dünya ekonomik görünümü raporunda, İngiltere, Almanya, Japonya ve ABD gibi ülkelerin salgına karşı attığı "hızlı ve büyük" ekonomik adımlar övüldü. Ama aynı zamanda hiçbir ülkenin krizden kaçamayacağı da vurgulandı.

Gopinath'a göre "büyük tecrit" olarak tanımlanan bu kriz, politikacılar için "korkunç" bir gerçeği de ortaya koydu. Liderler, "şokun süresi ve yoğunluğu hakkında ciddi belirsizlikler" ile karşı karşıya kaldı.

IMF'nin tahminlerine göre, 2021 için kısmi bir iyileşme öngörülse de bu olumlu seyir virüs öncesi eğilimin altında kalacak. Eğer pandemi 2020'nin ikinci yarısında biterse, küresel büyüme gelecek yıl yüzde 5,8'e yükselebilir. Ama diğer yandan çok daha kötü büyüme sonuçları mümkün.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS