Son dakika... Azerbaycan'la ekonomik işbirliğinde önemli adım | Video

Video: Son dakika... Azerbaycan'la ekonomik işbirliğinde önemli adım | Video

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Türkiye ve Azerbaycan arasında enerjiden ulaştırmaya bir çok alanda atılacak stratejik adımlara değindi. Bayramov, TANAP projesi ile gazın Türkiye üzerinden AB'ye taşınacağını, çok taraflı işbirlikleri de olduğunu belirtti.

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticari ilişkilerde önemli adımlar atılacağını duyurdu. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Türkiye’ye Dışişleri Bakanı olarak yaptığı ilk ziyarette iki ülke arasındaki ticari ilişkiler için yeni hedefi açıkladı. "2019'da 2018'e kıyasla artış oldu. 2020’de ilk 5 ay artış oldu. Devlet başkanlarımız 2023 için 15 milyar dolarlık ticaret hedefi koydular. Türkiye’de 2 bin Azerbaycanlı şirket, Azerbaycan’da 4 bin Türk şirket faaliyet gösteriyor" dedi.

Özellikle enerji koridorları ve demiryolu projelerine değindi Bakan Bayramov. Tovuz bölgesine saldırıyla beraber stratejik geçiş güzergahının hedeflendiğini ancak atılacak adımlarda aksama olmadığını söyledi. Çok taraflı işbirlikleriyle gazın Türkiye üzerinden Avrupa Birliği'ne taşınacağını duyurdu. "Devletlerimiz iki taraflı değil, çok taraflı 3-4 taraflı ortaklıklarda işbirliği yapıyor. Bütün bölgeye etkisi olan Bakü-Tiflis-Ceyhan hattı , Bakü-Tiflis-Erzurum ve Kars demiryolu projeleri, yeni gaz koridoru, TANAP konularında işbirliğimiz büyük. Gazin Türkiye vasıtasıyla birçok Avrupa ülkesine götürülmesi mümkün olacak" şeklinde konuştu. 

Bakan Bayramov, işbirlikleri her alanda sürecek mesajı verdi. "Siyaset, iktisat, ticaret alanlarınında da işbirliklerimiz devam edecek. İki ülke arasında 241 imzalanmış icra olan anlaşmalar mevcut" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS