Ocak 2020 emekli ve memur zammı ne kadar oldu? İşte 2020 zam oranı...

Ocak 2020 emekli ve memur zammı ne kadar oldu? İşte 2020 zam oranı...

Ocak 2020 memur ve memur emeklisi ile işçi ve Bağ-Kur emeklisi zam oranı belli oldu. Enflasyon rakamları açıklaması sonrasında memur ve emekli zammı ile ilgili detaylar netleşti. İşte Ocak 2020 zam oranı ve enflasyon rakamları ile ilgili detaylar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TÜİK enflasyon rakamları sonrasında memur ve memur emeklisi ile işçi ve Bağ-Kur emeklisi zam oranı netleşti. Enflasyon rakamlarında yüzde 5’in üzerine çıkacak miktar memur ve memur emeklisinin garanti olan yüzde 4 zammının üzerine eklenecekti. Peki, enflasyon rakamları kaç oldu?

ENFLASYON RAKAMLARI BELLİ OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) geçen yılın ikinci yarısında yaklaşık yüzde 6,5 arttı. Böylece 6 aylık dönemde, geçen yılın ikinci yarısında toplu sözleşme kapsamında yapılan yüzde 5'lik zam aşıldı. Bu nedenle yaklaşık yüzde 1,5'lik enflasyon farkı ödenmesi durumu ortaya çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ ZAM ORANI NE KADAR OLDU?

Yapılan değerlendirmede yüzde 4’lük bir garanti zam mevcuttu. Enflasyon rakamlarından gelen yüzde 1,49’lik zam oranının da eklenmesiyle birlikte memur ve memur emeklisi zam oranı yüzde 5,49 olarak şekillenmiş oldu.

İŞÇİ VE BAĞ-KUR EMEKLİ ZAMMI

Enflasyon rakamları baz alınarak yapılan SGK ve Bağ-Kur emekli zammı ise 6,49 oldu.

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaş ve aylıklarını 15 Ocak'ta alacak.

LİSTE LİSTE MEMUR MAAŞLARI İÇİN TIKLAYINIZ…