Emekli zammı 2020’de ne kadar olacak? 2020 emekli zam tahmini

Video: Emekli zammı 2020’de ne kadar olacak? 2020 emekli zam tahmini

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte milyonlarca emeklinin gözü kulağı 2020 emekli zammında… SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı ile memur emeklilerinin zamları farklı usullerle belirleniyor. Özellikle enflasyon oranları emekli zammında önemli yer ediniyor. Peki, 2020 emekli zammı ne kadar olacak? İşte, merak edilen detaylar…

Emekli zammı 2020’de ne kadar olacak? Yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte milyonlarca emekli bu sorunun cevabını araştırıyor. Enflasyon oranı özellikle SGK ve Bağ-Kur maaşlarının belirlenmesinde baz alındığı için büyük önem taşıyor. Memur maaşlarında ise görüşmede belirlenen zam oranın üzerinde gelen enflasyon miktarı ekleniyor. Peki, 2020 emekli zammı ne kadar olacak? İşte, emekli 2020 zammı ne kadar? İşte, Ocak ayı emekli zammı ile ilgili detaylar…


OCAK 2020 MEMUR MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?


Memur ve memur emeklileriyle, işçi ve Bağ-Kur emeklilerini ikiye ayırmak gerekiyor. Biliyorsunuz memur emeklilerinin toplu sözleşmeleri var. Geçtiğimiz ayalarda toplu sözleşmeden kaynaklı 2020 yılının birinci 6 aylık için yüzde 4 ikincisi için yüzde 4 yani toplamda yüzde 8’lik bir 2020 yılı zammı olacak. Bunun üzerine enflasyon rakamı yüzde 5’in üzerine çıkarsa çıkan o fark da yüzde 4’ün üzerine ilave edilecek. Bu memur ve memur emeklilerimiz için geçerli.


İşçi ve Bağ-Kur emeklilerimiz içinse 2019 yılının ikinci 6 aylık diliminin toplam enflasyonu ne ise olduğu gibi 2020 yılının maaşlarına zam olarak yansıyacak. Şu ana kadar bu rakam yüzde 5.71 olarak belirlendi.


İŞÇİ VE BAĞ-KUR EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?


Yani 2019 yılının Aralık ayında çok büyük bir fark olmadığı takdirde işçi ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 6.65 olacak.


MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?


Toplu sözleşme gereği yüzde 5’in üzerine çıkan enflasyon oranı da var olan yüzde 4’lük zammın üzerine eklenecek. Yani 6,65 enflasyon olacağı göz önüne alınırsa yüzde 4 + 1.65 olmak üzere toplamda 5.65 memur ve memur emeklisi zammı olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS