Gözler enflasyon rakamlarında

Gözler enflasyon rakamlarında

TÜİK bugün enflasyon rakamlarını açıklayacak. Son olarak enflasyon yıllık bazda yüzde 58,94'e yükseldi. Peki, eylül ayı verilerine ilişkin ekonomistlerin genel beklentisi ne?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gözler bir kez daha enflasyon rakamlarına çevrildi. TÜİK bugün saat 10.00'da açıklayacak verileri. Peki mevcutta enflasyon hangi seviyede? Ekonomistlerin eylül ayı enflasyonu için beklentileri ne? Ekonomist Zeki Akıllıoğlu beklediği enflasyon oranıyla ilgili, “Bir önceki aydaki gibi bir rakam beklenmiyor” ifadelerini kullandı.

Ağustos'ta enflasyon TÜFE'de yüzde 9,09'la beklentilerin üzerinde arttı. Yıllık bazda ise yüzde 58,94'e yükseldi. Zeki Akıllıoğlu, "Ağustos'taki yüzde yüzde 9 olağanüstü bir rakam olduğunu söylemek mümkün" dedi. Yurt içi üretici fiyat endeksinde ise aylık artış yüzde 5,89 olurken yıllık bazda yüzde 49,41 olarak gerçekleşti.

Gözler enflasyon rakamlarında

Rakamları Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ise ''Enflasyonla mücadelenin biraz zaman alacağını biliyoruz. Enflasyonla mücadelede kesinlikle kararlıyız" diye değerlendirmişti.

Eylül ayı için ekonomistlerin genel beklentisi ise aylık bazda TÜFE’de yüzde 5 oranında artış. Zeki Akıllıoğlu, "Yüzde 5-6 seviyeleri olabilir ve yıllık 60'lar civarı olmasını bekleyebiliriz. Sene sonu yine yüzde 60-65 bandında enflasyonu yıllık bazda görebiliriz. Ama ondan sonra sıkı para politikası, vergi politikasının bir arada uygulanmasıyla 2024 için yüzde 20-25 düşüş beklemek uygun olacaktır" dedi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

EKONOMİ | SON DAKİKA