Kamu bankalarından koronavirüs önlemi

Video: Kamu bankalarından koronavirüs önlemi

Kamu bankaları peş peşe koronavirüsle ilgili destek paketlerini açıklıyor. Ziraat, Vakıf ve Halkbank vatandaşların ve iş dünyasının nakit akışlarında yaşayabilecekleri bozulmaya karşı yeni adımlar attı. Peki bu gelişmeler neler, bankalar hangi kararları aldı? CNN Türk Ankara muhabiri Gülşen Coşkun tüm detayları tek tek anlattı.

Üç kamu bankası da benzer önlemler aldı, hem bireysel müşterilere yönelik hem de firmalara yönelik atılıyor bu adımlar, oldukça kapsamlı ve piyasanın elini rahatlatacak adımlar bunlara tek tek sırayla bakalım.


Taksik faiz ve anaparayı ödeyemeyen müşteriye öteleme imkanı getirilmiş oldu.


Bireysel kredi müşterisine taksit, kredi kartı ödemesine 3 aya kadar öteleme sağlanmış oluyor.


6 aya kadar ödemesiz dönemle kredi yapılandırması imkanı getiriliyor.


Burada özel bir parantez açıldığını görüyoruz özellikle koronavirüs riski nedeniyle en çok etkilenen sektörlerin başında gelmişti turizm sektörü. Hem uçuşların iptali hem de paket turların iptali nedeniyle en çok etkilenen sektörler başındaydı, bankalar da bu sektöre özellikle bir parantez açtılar ve tedbirlerini bu kapsamda aldılar.


Turizm sektörü kredilerine 12 aya kadar ödemesiz dönemli yapılandırma imkanı tanınıyor.


- İşletmelere ‘3 aylık maaş gideri’ kadar uzun vadeli kredi de sağlanacak, burada da bir detayı belirtmekte fayda var özellikle istihdam şartını öne sürüyor bankalar. Şöyle ki 2020 Şubat ayı sonu itibari ile mevcut istihdamların azaltılmaması şartıyla işletmelere kredi imkanı geliyor.


Kurumsal kredi kartlarına limit artışı.


İlave nakit kredi limiti tahsisi de bu önlemler arasında.


Dediğimiz gibi 3 kamu bankası bu tedbirleri piyasanın, bireysel müşterilerin elini rahatlatacak şekilde aldılar.


KAMU BANKALARI ÇALIŞMA SAATLERİ


Bir diğer detayı da aktaralım öyle kapatalım yayınlarımızı, bu dönemde bankaların çalışma saatlerinde de farklılık görebiliyoruz ama bu 3 kamu bankası müşterilerine saat 09.00’dan 17.00’ye kadar hizmet vermeyi sürdürecekler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS