hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Marketlere %25 zam sınırı gelir mi?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Asgari ücret zammından sonra kimi marketler etiketleri yükseltmeye başladı. Özellikle temel gıda ürünlerindeki artış dikkat çekiyor. Peki kiralarda uygulanan yüzde 25’lik zam sınırı marketler için de uygulanabilir mi? CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz, TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu’na sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Marketlerde etiketler neredeyse her hafta değişiyor. Asgari ücret zammını fırsata çeviren kimi marketler ise fiyatları yükseltiyor.

  TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Asgari ücret arttı her şeyin fiyatını arttırmaya başladılar. Gerekçesiz zam yapılıyor” ifadelerini kullandı. Peki kiralarda halihazırda uygulanan yüzde 25'lik zam sınırı marketler için de uygulanabilir mi?

  Marketlere %25 zam sınırı gelir mi

  Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu'na göre bu sistem uygulanabilir. “Temel ihtiyaç ürünlerinin paketli olanları, deterjanlar, sabunlar, sıvı yağlar, hepsi üzerine tavsiye edilen satış fiyatı yazılarak satılabilir. Böylece tüketici her şeyi görebilir kamu otoriteleri de gerekenleri yapabilir.”

  Ayrıca temel gıda ürünlerinin üzerine tavsiye edilen satış bedelinin yazılması zorunluluğu da getirilebilir. “Fabrikadan kaç liraya çıktı bu, kaça satılmalı? 100 lira, sonra iki ay sonra bu 150 oldu ya 100 liradan aldığı ürünü bize farklı fiyata satanı görelim biz.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow