ÖTV düzenlemesi: Cep telefonu fiyatları düşecek mi?

ÖTV düzenlemesi: Cep telefonu fiyatları düşecek mi?

Cep telefonunda ÖTV matrahları değişti. Karar ile satış fiyatı yaklaşık 5 bin 500 bin TL'nin altında olan cep telefonlarının fiyatının düşmesi bekleniyor. Rakamlar değişiyor ama bu da yaklaşık 350 TL'ye varan bir indirim anlamına geliyor. Ayrıntıları Gülşen Coşkun anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cep telefonunda ÖTV matrahları değişti. Satış fiyatı yaklaşık 5 bin 500 TL'nin altında olan cep telefonlarının fiyatının düşmesi bekleniyor. Rakamlar değişiyor ama bu da yaklaşık 350 TL'ye varan bir indirim anlamına geliyor. Karar Resmi Gazete'de yayılandı.

Karar ile yüzde 25 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 640 TL'den bin 500 TL'ye çıktı. Yüzde 40 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği ise bin 500 TL'den 3 bin TL'ye çıkarıldı. Yüzde 50 oran için kullanılacak eşik de 3 bin TL'ye taşındı.

Peki, bu ne anlama geliyor? Matrah ÖTV ve KDV'siz fiyat oluyor. Yeni düzenleme ile lüks tüketim değil daha çok uygun fiyatlı ürünler cazip hale getirilmiş oldu. Örneğin matrahı yani KDV ve ÖTV'siz fiyatı 3 bin TL olan cep telefonu satışı yüzde 50 ÖTV ile yüzde 18'lik KDV de eklenince 5 bin 310 TL'ye satılıyordu. Şimdi yeni düzenleme ile ÖTV oranı yüzde 40'a düştü ve fiyatının da 4 bin 956 TL'ye inmesi bekleniyor. Yani 354 TL'lik bir indirimin yansıması bekleniyor yeni karar ile.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Matrahı bin 500 TL olan cep telefonun satışı ise yüzde 40 ÖTV ile 2 bin 478 TL'ydi. Şimdi ÖTV oranı yüzde 25'e düştü ve fiyatının da 2 bin 212 TL'ye inmesi bekleniyor. Yani yaklaşık 266 TL'lik bir indirim bekleniyor.

Kaynaklar yerli imalat yoğun olduğu kategorilerde yapılan matrah artırımıyla bu segmentte fiyatların düşmesi ve dolayısıyla tercihlerin bu yerli üretime kayarak cari açığın azaltılmasının beklendiğini belirtiyor. Ve fiyat düşüşünün enflasyona olumlu katkı vermesinin amaçlandığı da belirtiliyor.

Böylece maliye politikası değişikliğiyle yüksek fiyatlı cep telefonlarına olan talebin düşük ÖTV oranına tabi telefonlara yönelmesi, bu kapsamda daha az yüksek fiyatlı telefon ithal edilmesi, yerli imalatın artması, buna bağlı ithalatın miktarının azalması ve kompozisyonunun değişerek cari açığın azalmasına olumlu katkı vermesi hedefleniyor.