Seçimlerin ardından piyasa: Dolar, faiz düştü

Video: Seçimlerin ardından piyasa: Dolar, faiz düştü

AK Parti'nin tek başına iktidarının kesinleşmesi ile birlikte piyasalar da olumlu açıldı. Dolar önce 2.75 liraya kadar indi. Borsada yükseliş yüzde 5'i aştı. Türkiye'nin risk primi hızlı geriledi. Faizler de tek haneye indi. Şimdi piyasa yeni hükümetin ekonomi politikalarını ve reform sürecini bekliyor.

Cuma gününü 2,9160 seviyesinden tamamlayan

3,5 ayın en yükseğinde

BIST 100 endeksi, genel seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre AK Parti'nin tek başına iktidarı elde etmesinin ardından güne hızlı yükselişle başladı ve 83.995,52 puan ile 14 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Özellikle döviz kurları ve faizlerdeki düşüşün etkisiyle banka pay piyasalarında yoğunlaşan alımlar bazı banka paylarının tavan fiyata kadar yükselmesini sağladı.

BIST 100 endeksi en yüksek 83.995,52 puanı gördükten sonra şu dakikalarda 83.500 - 83.800 puan aralığında dengelendi.

Bankacılık endeksi şu dakikalarda yüzde 8,15 artışla en fazla kazandıran sektör endeksi olurken, büyük bankalar arasında Garanti Bankası yüzde 8,5, Halkbank yüzde 7,76 ve Vakıfbank yüzde 8,17'lik yükselişle tavan fiyata çıktı.

Analistler, düşen döviz kurları ve faizlerin banka karlılıklarını pozitif etkileyeceği beklentilerinin arttığını belirterek, siyasi ve ekonomik istikrarı fiyatlamaya çalışan yatırımcıların da likiditesi yüksek banka paylarını tercih ettiklerini ifade ediyor.

BIST 100 endeksinin 85.000 seviyesinin orta vadede önemli direnç konumunda olduğunu dile getiren analistler, bu seviyelere yaklaştıkça kar satışlarının etkisini artırabileceğini tahmin ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS