Son dakika... Bakan Bilgin'den EYT açıklaması

Son dakika... Bakan Bilgin'den EYT açıklaması

Son dakika haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den EYT açıklaması: Şu an masamızda sadece bir tane EYT formülü var. Hollanda ve Almanya modelleri masada değil.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, "Hollanda, Almanya modellerinden bahsediliyor bu doğru değil. Şu an masamızda sadece bir tane EYT formülü var" dedi.

Bakan Nebati: Yeni orta vadeli ekonomi planı Eylül’ün ilk haftasında

Bakan Nebati: Yeni orta vadeli ekonomi planı Eylül’ün ilk haftasında

ALMANYA MODELİ 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Almanya'da emeklilik yaşı erkek ve kadınlar için 67. 60 yaşını dolduranlar 35 yıllık çalışma süresini tamamlamışsa dereceye göre iş göremezlik raporu alarak erken emekli olabiliyorlar.

63 yaşını doldurduklarında ise 35 yıllık çalışma süresini tamamlamış olma şartıyla iş göremezlik raporuna gerek olmaksızın 67 yaşını beklemeden emekli olabiliyor.

60 yaşını doldurup en az 15 yıl çalışma süresi olanlar ise;

Son 10 yılda en az 8 yıl prim yatırmış olma. Son 1,5 yılda ise 52 hafta işsiz kalmış olma şartıyla erken emekli olabiliyor. Erken emekli olanların maaşından her yıl için yüzde 2-3 oranında kesinti yapılıyor. 67 yaşı doldurulduğunda ise gerçekte olması gereken emekli aylığı ile mevcut aylığı arasında fark varsa o fark tamamlanıyor. Örneğin 67 yaşında 3 bin Euro emekli maaşı alması gerekirken 2.200 Euro'da kaldıysa 800 Euro fark tamamlanarak emekli maaşı almaya devam ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Almanya'da prim günü şartı ise 5 yıl. 5 yılı tamamlayanlar direkt yaşı bekliyor. 

 

HOLLANDA MODELİ 

Hollanda'da kiralık konutlar "özel" ve "sosyal konutlar" olarak iki ana gruba ayrılıyor. Ülke genelindeki kiralık konutların yüzde 75'lik kısmı sosyal konut kapsamına giriyor. Bu sosyal konutların kira bedelleri bir değerlendirme ile tespit ediliyor. Konuta uygulanabilecek fiyat "puanlama sistemi" aracılığıyla belirleniyor.

Konutlar, boyutu, yaşı, oda sayısı, mutfağı, banyosu, bahçesi, enerji verimliliği gibi çok sayıda farklı kriterle bir puan alıyor. Bu unsurlar sonucu ortaya çıkan puan toplamı belirli sınırın altında kalıyorsa ev sosyal konut kapsamına giriyor.

Söz konusu puan sisteminde fiyatı 763 avronun altında çıkan konutlar sosyal kabul ediliyor. Bu puan sosyal konuta uygulanabilecek maksimum kirayı da belirliyor. Bu konutların kiralarındaki artışı da hükümet tespit ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sosyal konut başvurusu için ev derneklerine kayıt yaptırmak gerekiyor. Ülkenin farklı bölgelerinde çeşitli dernekler faaliyet gösteriyor. Bu imkandan faydalanmak için belediyelerden konut izni alınması gerekiyor.

İzin için belediyeler, bölgede yaşamanızın meşru ve geçerli nedenlerini öğrenmek istiyor. O bölgede belediyeden izni almak için ailenin aynı yerde yaşaması, işyerinin bulunması veya eğitim alındığının kanıtlanması gerekiyor.

Ailedeki kişi sayısı ve gelir seviyesi gibi unsurlar da ev derneklerinden faydalanmak için ölçülüyor. Düşük gelirliler veya gerekli koşulları karşılayanlara ilave olarak kira desteği de veriliyor.

Özel sektör

Konut piyasasında özel sektör daha pahalı ve kamu tarafından sübvanse edilmeyen bir seçenek olarak duruyor. Sistemde yüksek puan alan evler özel sektörün sayılıyor. Ev değerlendirme sisteminde 737 avrodan yüksek bedele ulaşan konutlar bu kapsama giriyor. Bu evlerin kiralarını ev sahipleri serbest piyasa koşullarında belirliyor. Bu evlere tavan fiyat uygulanmıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yeni sistem

Hollanda, yüksek kiralarla ev sahiplerine kira sınırlaması getiren puanlama sisteminin kapsamını genişleterek mücadele etmeye çalışıyor.

Konut ve Planlama Bakanı Hugo de Jonge, ülkedeki konut sıkıntısına yönelik hazırlanan ve kiraları makul seviyelere indirmeyi hedefleyen yeni planı geçen hafta açıkladı. Plana göre, ülkedeki konut kiraları yeniden düzenlenecek. Düşük ve orta gelir grubundakiler daha iyi korunacak ve bunların makul seviyelerde kira ödemesi sağlanacak. Orta gelir grubundakilerin kiraladıkları konutların daha uygun fiyatlı olması için hali hazırda serbest piyasada belirlenen kiralara da müdahale edilecek. Ülkede konutlara uygulanan puanlama sisteminin kapsamı genişletilecek. Daha önce 763 avroya kadar olan konutlara uygulanan sistemin sınırı 1250 avroya kadar yükseltilecek.

Böylece, daha fazla sayıda konutun kiraları sistem tarafından tespit edilecek. Bu konutların kiralarını ev sahipleri belirleyemeyecek.