None

Son Dakika Haberleri: Borsa'da tarihi adım | Video

Son Dakika Haberleri: Borsa'da tarihi adım | Video

Borsa'da tarihi gün yaşanacak. Borsa İstanbul’da, endekslerden iki sıfır atılacak. Peki, nasıl olacak? Detaylar haberimizde.

Borsa İstanbul’da tarihi adım gelecek. Borsa endekslerinden iki sıfır atılacak. Bıstech güncellemesi, devreye alınacak. Endekslerden iki sıfır atılmasıyla endeks değerinin virgülden sonra iki hane gösterilmesine devam edilecek. Uygulama tarihi itibarıyla ilgili endekslerin bölen değerleri 100 ile çarpılarak endeks değerlerinin iki sıfır atılmış olarak hesaplanması sağlanacak. Güncellemeyle endeks vadeli işlem sözleşmeleri büyüklüğü 100'den 10'a düşürülecek.

Aslında bu borsa tarihinde ilk değil. 1986 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası İMKB adıyla faaliyete başlayan borsada, ilk olarak 1997'de endekslerden iki sıfır atılmıştı. Borsa İstanbul’un tarihi öneme sahip gelişmelerine bakıldığında, 34 yıllık dönem içinde, özellikle 2015'ten itibaren teknolojik atılımlar, altyapı yatırımları ve gelişen ürün yelpazesi ile yatırımcı sayısı ve tabanında da genişleme sağlandı.

1986'da yatırımcılar ile buluşan İMKB’de, 1993 yılında bilgisayarlı alım-satım sistemine geçildi. 1997'de, o zamanki adıyla İMKB 100 endeksinin 103.500 seviyelerindeyken yapılan güncellemeyle endeksten iki sıfır atıldı ve endeks 1.035 oldu. 2012'de değişen kanun ile 2013'te İMKB, vadeli işlemler opsiyon borsası ve İstanbul altın borsası, "borsa İstanbul" markası altında birleşti.

Analistler, Bıstech 100 endeksinin 100.000 seviyelerinin üzerinde bulunmasının, hem kullanım zorluğuna hem de psikolojik olarak "pahalı" algısına neden olduğunu belirterek, atılan bu adımın öncelikle sadeleşmeyi sağlayacağını söyledi.