16 meslekte "yeterlilik belgesi" şartı

16 meslekte "yeterlilik belgesi" şartı

Aralarında kuaför, güzellik uzmanı, ahşap mobilya ve ayakkabı imalatçısının da olduğu 16 meslekte artık mesleki yeterlilik belgesi şartı aranacak. Belgesi olmayanlar 1 Ocak 2023'ten itibaren işletmelerini çalıştıramayacak. Peki, "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıfına girecek o meslekler hangileri? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aralarında kuaför, güzellik uzmanı, ahşap mobilya ve ayakkabı imalatçısının da olduğu 16 meslek için artık mesleki yeterlilik belgesi şartı aranacak. Belgesi olmayanlar 1 Ocak 2023'ten itibaren işletmelerini çalıştıramayacak.

Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2006'dan bu yana 2 milyon 350 binden fazla çalışanı mesleki yeterlilik belgesi sahibi yaptı. İş kazaları açısından "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" gruplardaki mesleklere de belge zorunluluğu getirmeyi sürdürüyor.

O meslekler arasında kuaför ve güzellik uzmanları da var, mobilya döşemecisi ve elektrik dağıtım şebekesi test görevlisi de. Mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup diploması veya ustalık belgesi olanlarda mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmayacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu 16 meslekle birlikte mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu bulunan "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıftaki meslek sayısı 204'e yükselmiş olacak.