3. Havalimanı'nda çalışmaların yüzde 57'si bitti

izlenme 1,056
  1. Ekonomi
  2. Türkiye
Video: 3. Havalimanı'nda çalışmaların yüzde 57'si bitti
İstanbul'a yeni havalimanının yüzde 57'si tamamladı. 2 yıl önce sadece bataklık olan alanda inşaat yükselmeye başladı. CNN TÜRK, terminal binası, tasarım ödüllü hava trafik kontrol kulesi ile 25 bin kişilik <a class="in-news-link" href="/yasam" target="_blank" title="yaşam haberleri">yaşam</a> alanını görüntüledi.

İstanbul'a yeni havalimanının yüzde 57'si tamamladı. 2 yıl önce sadece bataklık olan alanda inşaat yükselmeye başladı. CNN TÜRK, terminal binası, tasarım ödüllü hava trafik kontrol kulesi ile 25 bin kişilik yaşam alanını görüntüledi.

CNN TÜRK Ekonomi Müdürü Ebru Baki, İGA 3. Havalimanı CEO'su Yusuf Akçayoğlu'na yeni havalimanındaki inşaat çalışmalarının son durumunu sordu. Akçayoğlu konuşmasında, "İlk faz 42 ayda 29 Ekim 2018'de tamamlanacak. Ana yolcu terminal binası 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Büyük bir alışveriş merkezi yeme-içme alanları 18 bin araç kapasiteli otoparka sahip olacak. İstanbul yeni havalimanı inşaatında şu an 30 bin kişi çalışıyor. İnşaat bittiğinde istihdam 225 bin kişiye ulaşacak dolaylı 1.5 milyon kişiye istihdam sağlanacak. Havalimanı inşaatında kullanılan malzemeler yerli. Yerli  firmalar inovasyon yatırımları ile özel ürün de geliştiriyor havalimanı için. İstanbul yeni havalimanında devlete 25 yıl için 22.5 milyar euro artı KDV kira ödemesi yapılacak. 2025 te havalimanını ekonomiye katkısı ise 40 milyar dolar olarak hesaplanıyor" açıklamasında bulundu.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS