7 sektöre yerlileşme desteği

Video: 7 sektöre yerlileşme desteği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın teknoloji odaklı sanayi hamlesi kapsamında desteklenecek öncelikli ürünler belirlendi. Buna göre 7 sektör ve 919 ürünün Türkiye'de üretilmesi için destek verilecek.

HEDEF KATMA DEĞERLİ ÜRETİMİN ARTILMASI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın öncelikli ürün listesi tebliğinde değişiklik yapılmasına dair tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Türkiye'de katma değerli üretimin artırılması hedefine yönelik, 11. Kalkınma Planı'nda belirlenen orta-yüksek ve yüksek teknoloji seviyesindeki odak sektörlerdeki 51 milyar dolarlık cari açığın azaltılması ve bu alanlarda yerli üretimin sağlanması veya üretim kapasitesinin artırılması için öncelik verilecek ürünler belirlendi.

7 SEKTÖRDE 919 ÜRÜN İÇİN DESTEK VERİLECEK

Teknoloji odaklı sanayi hamlesi kapsamında, orta-yüksek ve yüksek teknoloji düzeyine sahip sektörler olan "kimya", "eczacılık", "tıbbi ve dişçilikle ilgili araç gereçler imalatı", "bilgisayar, elektronik ve optik", "elektrikli teçhizat", "makine", "ulaşım araçları" listede yer alıyor. Ayrıca bu 7 alanda sektörün gelişimi için kritik önemi olan diğer sektörlerden seçilen 919 ürün listesi Resmi Gazete'den ilan edildi. Listeler bakanlıkça, dış ticaret verileri, yerel ve küresel talep eğilimi, yurt içi üretim yetkinliği ve kapasitesi gibi kriterler dikkate alınarak belirlendi.

Ayrıca bakanlık, program kapsamında başvuru yapacak firmalar açısından öngörülebilirliği artırmak amacıyla bu yıl "mobilite", "sağlık ve kimya ürünleri", "dijital dönüşüm" ve "üretimde yapısal dönüşüm" başlıkları altında 4 çağrıya çıkacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS