Son Dakika

Avrupa'nın mobilyası Türkiye'den

A A

07.10.2021 - 17:02

Sangınla birlikte Çin'deki mobilya sektöründe düşüş yaşandı. Müşteriler farklı ülkelere yöneldi. Mobilya sektöründe adından söz ettiren Türkiye'ye ise talep arttı. Bu da ihracat oranını bir hayli etkiledi.

Büyük firmalar talep üstüne talep aldı, üretim hızlandı. Avrupa ve ABD'ye mobilya ihracatı arttı. Mobilya üreticisi Olgun Sağlam, "Avrupa'nın her noktasında talep gören Türk mobilyalarında, daha fazla cevap verebilmek için üretim kabiliyetlerimizi artırdık. Dünyanın en büyük üreticilerinden olan Çin, bu süre zarfında yaşamış olduğu navlun sorunu ve bununla birlikte 6- 8 ay gibi temin süreleriyle ilgili sıkıntı yaşadı. Bu yıl İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkelere yüzde 60-80 oranında daha fazla ihracatı gerçekleştik. Amerika'da ise son 9 ay içerisinde yüzde 80 oranında ihracatımız artırdık" dedi

MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan da "Türkiye'nin Avrupa'ya yakın olması özellikle ihtiyacı olan toptancılarımıza ve ihtiyaç sahiplerine artı bir avantaj sağladı. Polonya ve İtalya'nın üretimdeki gücü ve Türkiye'nin Avrupa'ya yakınlığı bu anlamda etkili oldu" diye konuştu.