Borç yapılandırmasında son saatler

Video: Borç yapılandırmasında son saatler

Pek çok kişiyi yakından ilgilendiren SGK prim ve vergi borçlarına ilişkin yapılandırmada başvuru için artık saatler kaldı. Başvuruda bulunmak isteyenler için son tarih ne? Yapılandırma neleri kapsıyor? Tüm detayları CNN TÜRK Muhabiri Gülşen Coşkun anlattı.

Yapılandırmada bugün son gün. Mesai saati bitimine kadar bulunulabilecek. Yapılandırma, SGK prim borçlarından gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, özel tüketim vergisi, trafik cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarına kadar pek çok vergi kalemini kapsıyor.

Vergi borçları için başvurular, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet adresi "www.gib.gov.tr" veya "e-Devlet - www.turkiye.gov.tr" üzerinden vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla da yapılabiliyor. Ödemeler 18 aylık taksitler ve 36 aylık vadeyle tamamlanacak. Peşin ödeme yapılması halinde ise borçların yüzde 90'ında indirim sağlanmış oluyor.

Vergi dairelerine başvuran ve borçları yapılandırılan mükelleflerin ilk taksitlerini, peşin ödemeyi tercih etmişlerse peşin ödemelerini en geç 1 Mart 2021 pazartesi gününe kadar yapmaları gerekiyor. Ödemeler, kredi kartı veya banka kartı ile interaktif vergi dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.
18 aylık taksitler 36 aylık vadeyle tamamlanacak. Peşin ödeme yapılması halinde borçların yüzde 90'ında indirim yapılacak. Bu zaman kadar 7.5 milyon kişi başvurdu. 9 milyon dilekçe işleme alındı. 106 milyara yakın borç yapılandırıldı. 3.5 milyara yakın tahsilat gerçekleştirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS