Dolardan zarar edenlere müjde!

Video: Dolardan zarar edenlere müjde!

CNN TÜRK'te Mine Uzun'un sunduğu Parametre programında yatırımcıları yakından ilgilendiren bir ürünün detayları aktarıldı. Halk Bankası'nda Dövizden TL'ye Dönüşüm Mevduat Hesabı adı altında bir ürün geliştirildi. Bu ürüne neden ihtiyaç duyuldu, ürün nedir, ne gibi bir avantaj sağlıyor, ben niye dövizimi bozayım da mevduata yatırayım sorularını Halkbank Hazine Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Serdar Sürer yanıtladı.

Sürer şöyle konuştu:

Öncelikle döviz bir yatırım aracı değil, bir ödeme aracıdır. Yatırımlar yerel para cinsinden yapılır. Ancak zaman zaman kurlarda oynaklığın arttığı dönemlerde yatırımcının dövize yöneldiğini görüyoruz.

Döviz yatırımcısı son 1 yılda önemli kayıplar yaşadı. Geçen sene ağustos ayında 6.50 TL seviyelerinde bulunan kur, bugün 5.70 TL seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Reel faizin dışında yatırımcının mutlak değerde de kaybı söz konusu.. Dolayısıyla buradan yola çıkarak, elinde dövizi olup da Türk lirasına dönmek isteyen müşterilimize mevduat faizine ek faiz vererek teşvik etmeye yönelik dizayn ettiğimiz bir ürün oldu.

Örnek vermek gerekirse, Türk Lirasının önümüzdeki dönemde güçlü kalacağını düşünen ve elinde dövizi bulunan yatırımcı, dövizini bankamızda bozdurması ve vadeli mevduata yatırmaya karar vermesi durumunda mevcut vadeli mevduat faizine ek olarak vadesinin uzunluğuna göre, yıllık % 0,95 ile % 1.15 arasında ek faiz veriyoruz. Alt limit olan 500 TL’nin üzerinde parası olanlar Dövizden TL'ye Dönüşüm Mevduat Hesabı açtırabiliyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS