Ek gösterge maaşları nasıl etkileyecek?

Ek gösterge maaşları nasıl etkileyecek?

Bütün memurlara 600 puanlık ek katsayı veriliyor. Peki, bu ne anlama geliyor? Hangi memur, kaç lira alacak? CNN TÜRK Muhabiri Burçak Bozkuş, detayları Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya'ya sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

5,3 MİLYON KİŞİYİ KAPSIYOR, 1 OCAK 2023'TE DEVREDE

Merakla beklenen düzenlemeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Memurların emekliliklerindeki özlük haklarını düzenleyen ve mevcut memur emeklilerine de maaş artışı olarak yansıyan 3600 ek gösterge çalışması sadece 4 meslek grubunu değil tüm memurları kapsayacak.

Peki, ek gösterge artınca ne oluyor? Kime, nasıl bir artış yapılacak? 3600 ek gösterge bir hesaplama metodu. Ek gösterge arttıkça memur emekli maaş ve ikramiyelerinde de artış oluyor. Düzenlemenin ortaya çıktığı ilk dönemlerde 4 meslek grubu polis, hemşire, din görevlisi ve öğretmeler için bu çalışmanın yapılacağı konuşuluyordu. Ancak Cumhurbaşkanı tüm memurları kapsayacağını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞINDA 1200 İLA 1400 TL ARTIŞ

Buna göre tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık yükseltme olacak. Yaklaşık 5,3 milyon memur ve memur emeklisi düzenlemeden yararlanacak. 1'inci dereceye gelmiş olma kaydıyla hak sahipleri 3600 ek göstergeye yükseltilecek.

EMEKLİ AYLIK VE İKRAMİYELERİNDE ARTIŞ OLACAK

Emekli memur maaşlarında ortalama 1200 ila 1400 lira arasında artış olacak. Düzenleme artış halen emekli olan kamu görevlilerinin maaşına da yansıtılacak ve 1 ocak 2023'ten itibaren geçerli olacak.

Genel müdür yardımcısının ek göstergesi 3600'den 4400'e, şube müdürü ve ilçe müdürünün ek göstergesi ise 2200'den 3000'e çıkarılacak.

Örneğin 30 yıllık hizmeti olan bir memur için hesaplama yapıldığında, emekli aylığı bin 234 ile bin 391 lira arasında artacak. Emekli ikramiyesinde ise yaklaşık 44 bin 500 ila 50 bin 150 lira arasında artış olacak. Cumhurbaşkanı ayrıca bu tutarların mevcut maaşlara göre hesaplandığını ifade etti. Yürürlüğe girince yani yılbaşında çok daha yüksek seviyelerde arıtış olarak yansıyacağına dikkat çekti.