Fahiş fiyata 9,4 milyon TL ceza

Fahiş fiyata 9,4 milyon TL ceza

Fahiş fiyatla mücadele sürüyor. Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu yumurta, makarna, yoğurt gibi temel ihtiyaç maddelerinin bazılarında haksız fiyat artışı yaptıkları belirlenen 21 işletmeye yaklaşık 9 buçuk milyon lira ceza kesti...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, binlerce ulusal ve yere düzeyde faaliyet gösteren zincir marketleri takibe aldı. Temel ihtiyaç maddesi yumurta, süt, makarna, yoğurt gibi gıda ürünleri ile deterjan ve sabun gibi temel ihtiyaçlardaki fiyatlar tek tek incelendi. fahiş artışlar ise cezasız kalmadı.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'nun 2022 yılının 7'nci toplantısını gerçekleştirdiği belirtildi. O toplantıda temel ihtiyaç maddelerinde fiyat artışları ele alındı.

Gıda ve temizlik maddeleri ve benzeri ürünlerde yaşanan fiyat artışlarının tespiti amacıyla, ulusal ve yerel düzeyde faaliyet gösteren zincir marketler ile diğer işletmelere yönelik olarak denetim raporları değerlendirildi. Bu kapsamda fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı değerlendirilen, aralarında ulusal marketlerin de bulunduğu 21 işletmeye toplam 9 milyon 403 bin 237 Türk Lirası idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakanlık açıklamasında pandeminin başlangıcından itibaren süt ürünlerinden tahıl ürünlerine, bebek bezi ve mamasından temizlik ürünlerine, sebze ve meyveden ekmeğe, yangın ekipmanlarından KDV indirimlerinin uygulanıp uygulanmadığına bakıldığı kaydedildi. Bugüne kadar yapılan denetimlerde, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere toplamda 56 milyon 602 bin lira para cezası uygulandı.