Faruk Çelik Güneydoğu'da ve Doğu'da atılacak adımları sıraladı

Video: Faruk Çelik Güneydoğu'da ve Doğu'da atılacak adımları sıraladı

Başbakan Binali Yıldırım, 23 ili kapsayan teşviklerin de içinde yer aldığı yeni yatırım paketini pazar günü Diyarbakır'da açıkladı. Tarım Bakanı Faruk Çelik de o paketin içeriğini anlattı. Anadolu Ajansı'na konuşan Çelik, "Bölgede terör bize çok yüksek fatura bıraktı" dedi, Güneydoğu'da ve Doğu'da atılacak adımları sıraladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Hayvan varlığımızla ilgili bir sorun yok"

Çelik, Türkiye'nin küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık potansiyeline ilişkin, "Hayvan varlığımızla ilgili bir sorun yok. Aksi tüm değerlendirmeler spekülatif değerlendirmelerdir" şeklinde konuştu.

Çelik, gıda fiyatlarının enflasyona etkisinin de görüşüldüğü Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi çalışmalarına ilişkin, "Önümüzdeki perşembe günü Bakanlar düzeyinde bir toplantı gerçekleştirmeyi düşünüyoruz" dedi.

"Et kalitesiyle ilgili sınıflandırma yapacağız"

Kaliteli et tartışmasının hatırlatılması üzerine Çelik, Türkiye'deki besi hayvanların ithal olduğunu söyledi. Et kalitesiyle ilgili sınıflandırma yapacaklarını belirten Çelik, "Bakanlık olarak o çalışmayı yapıyoruz. Vatandaş, hangi eti aldığını bilecek. Yani hem hayvanın bünyesindeki ette farklılık var, hayvanlar arasındaki ette farklılık var. Bu sınıflandırmayı yapıp, ona göre piyasaya arz edeceğiz. Onun da son aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Onun için İstanbul'a gelecek et ile Anadolu'daki et arasında bir farklılık var, değerlendirmesi kesinlikle doğru değil" ifadesini kullandı.

"Tarladan çıkış ile pazar fiyatları arasındaki fark rahatsız edici durumda"

Bakan Çelik, "Tarımsal ürünlerin tarladan çıkış ile pazar fiyatları arasındaki fark rahatsız edici durumda" değerlendirmesinde bulundu.

Çelik şunları kaydetti:

"Tarımsal ürünlerin tarladan çıkış ile pazar fiyatları arasındaki fark rahatsız edici durumda. Bakanlık olarak bu noktada müdahaleden yanayız. Bir ürünün pazara girişteki uğrayacağı yerler bellidir. O alanlardaki kar marjlarının, mutlaka genel anlamda sınırlanmasında gereklilik olduğu inancı içerisindeyim."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS