FED'in faiz kararı ne olacak? Ekonomist Berra Doğaner değerlendirdi

Video: FED'in faiz kararı ne olacak? Ekonomist Berra Doğaner değerlendirdi

Para merkezli piyasaların gözü kulağı FED faiz toplantısına çevrildi. FED Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) eylül ayı toplantısından yeni bir indirim kararı çıkması bekleniyor. Ekonomistler, 25 baz puan indirime gidebileceği öngörüsünde bulunuyor. Ekonomist Dr. Berra Doğaner, konuyu CNN TÜRK'e değerlendirdi.

CNN TÜRK'te Mine Uzun'un sunduğu Parametre programına konuk olan Ekonomist Dr. Berra Doğaner, "Bugünkü karardaki mutabakat, son günlerde biraz azaldı. Şu anda Amerikalı iktisatçıların yüzde 54'ü bugün 0,25 oranında bir indirim bekliyor. Geri kalanı beklemiyor. Böyle bir beklememe durumu da açıkçası var" değerlendirmesini yaptı.


"Beklemeyenler niye beklemiyor?" sorusunu da cevaplayan Doğaner, "Faizler çok çok da aşağıya gelince, tamam dünyada bir durgunluğa gidiş var, ticaret savaşları var. Hakikaten faiz indirimlerine ihtiyaç var ama diğer taraftan getirisiz kalan para, mesela Amerikan borsalarını aldı götürdü. Acaba bir balon oluştu mu? FED, bu tür balonları da sevmiyor. O yüzden biraz "Olur, olmaz. Olsa bile bugün acaba son mudur?" gibi tartışmalar da var" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS