Güneydoğu teşvik paketinin detayları netleşiyor

Video: Güneydoğu teşvik paketinin detayları netleşiyor

Doğu ve Güneydoğu'ya verilecek teşviklerin ayrıntıları belli oluyor. 5 cazibe merkezinin hepsine aynı teşvikler verilmeyecek. Buna göre illerin özelliklerine göre hayvancılık, hazır giyim, seracılık, meyvecilik gibi ayrı ayrı teşvikler öngörülüyor.

Diyarbakır'da Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Güneydoğu ve Doğu Anadolu teşvik paketinin ayrıntıları belli oluyor. Beş ayrı cazibe merkezi altında toplanan bu bölgedeki iller kendi özelliklerine uygun teşviklerden yararlanacak. Yani her ile aynı teşvik verilmeyecek.

Hürriyet gazetesinden Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak'dan oluşan cazibe merkezinde yapı malzemeleri, mobilya, hayvancılık, ayakkabıcılık, hazır giyim, meyve, kuru gıda ve turizm teşvik edilecek.

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş'u kapsayan bölgede tekstil-konfeksiyon, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, meyvecilik, tıbbi ve aromatik bitkiler desteklenecek.

Ağrı, Iğdır, Kars ve Ardahan'da hayvancılık, lojistik, et ve süt ürünleri, meyvecilik, turizm öne çıkartılacak. Malatya, Adıyaman, Elazığ, Tunceli ve Bingöl'ü kapsayan bölgede konfeksiyon, yapı malzemeleri, küçükbaş hayvancılık, arıcılık ve meyvecilik teşvik kapsamında yeralacak.

Erzurum, Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt'u kapsayan cazibe merkezinde ise doğaltaş işleme, yapı malzemeleri üretimi, meyvecilik, seracılık ve kış turizmi öncelikli yatırım alanları olarak belirlendi.

Bölgede yapılacak yatırımlarda emek yoğun sektörler öncelik taşıyacak. Devlet 5 cazibe bölgesinin her birinde her yıl 80'er fabrika kurarak yatırımcılara verecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS