Son Dakika

İhracatçıya yeni düzenleme geliyor

A A

15.10.2021 - 21:49

AK Parti ihracatçıları ilgilendiren yeni bir düzenlemeyi Meclis gündemine getirdi. İhracatçılar kredi almak için fabrikasını, arsasını bankaya ipotek vermek zorunda kalmayacak. Peki, bu nasıl olacak? İşte detaylar...

AK Parti ihracatçıları ilgilendiren yeni bir düzenlemeyi Meclis gündemine getirdi. Teklifin adı Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi. Hedef ise ihracatçıya finansman erişiminde teminat sorununu ortadan kaldırmaya çalışmak. Bu yüzden İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi kuruldu. Kurulan şirketle birlikte ihracatçıların krediye erişim maliyeti düşecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan teklife ilişkin takvimi de paylaştı. Teklifin önümüzdeki hafta Sanayi ve Ticaret Komisyonunda, sonrasında da komisyonun kabulü halinde sonraki haftada Genel Kurul'da görüşmeyi planladıklarını söyledi.

Peki, teklifin detayında ne var? İhracatçılar kredi almak için fabrikasını, arsasını bankaya ipotek vermek zorunda kalmayacak. "İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi" ile sadece ihracatçıların erişimine açık olan ve ihracatçıların finansmana erişiminde teminat sorununu ortadan kaldırmayı amaçlayan bir fon kuruluşu. Bu şirket aracılığıyla kredi ve destek imkânlarından yeterince yararlanamayan ihracatçıların krediye erişimleri kefalet suretiyle sağlanacak.