Koronavirüs sonrası ticaret nasıl şekillenecek?

Video: Koronavirüs sonrası ticaret nasıl şekillenecek?

"Türkiye, sadece 4 saatlik uçuşla toplam küresel ticaret hacminin yarısına karşılık gelen pazara ulaşabiliyor. Dinamik üretim yapısı ve avantajlı coğrafi konumu ile koronavirüs sonrası dünya ticaretinde önemli bir noktaya gelecek". Milliyet gazetesinin haberine göre, sektör temsilcilerinin görüşleri bu yönde.

Koronavirüs ile yeni bir dünya düzeni oluşuyor. A'dan Z'ye bütün platformlar değişiyor. Bu yeni sistemden en çok etkilenen de ticaret oldu. Ancak Türkiye hem sağlık alanında hem de ticaret alanında aldığı önemler ile bu dönemden başarılı bir şekilde çıkıyor. Uzmanlar, "Dünyanın ticaret noktalarının yer değiştireceğini ve ülkelerin lokasyon bakımında kendilerine yakın olan ülkeler ile ticaret hacmini büyüteceğini" söylüyor. Coğrafi konumu ile Türkiye, sadece 4 saatlik uçuşla toplam küresel ticaret hacminin yarısına karşılık gelen pazara ulaşabiliyor. Sektör temsilcileri bu bir fırsat diyor.

Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanı Adnan Dalgakıran, "Bu süreci doğru yönetirsek daha sonrası için avantaj elde ederiz. Bu dönemin anlamı ülkelerin dışarıdaki üretimlerini daha yakın yerlere ve kendilerine çekmesi demek. Altyapımızı hazır tutarsak, konsolidasyon gerekliliğini kavrarsak fırsatlara hazır oluruz" dedi.

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Varlık, yerli ve milli üretimin artması gerektiğini söyledi. "Böylesine stratejik sektörde sahip olduğumuz avantajları doğru kullanmamız ve eksik taraflarımızı hızla tamamlamamız çok önemli. Bu üretim krizi dönemini yerli ve milli üretime daha fazla ağırlık vererek fırsata çevirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Sektör temsilcileri, Türkiye pozitif ayrışan ülkeler arasında diyor. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, "Avrupa dahil olmak üzere gelişmiş ekonomilerin alternatif tedarik merkezlerinin arayışı içinde. Küresel gelişmeleri de yakından takip ederek önümüzdeki yeni dönem için tüm sektörlerimizin güçlü ve geliştirmeye açık yönlerini tespit etmeye ve her yönüyle önümüzdeki dönemi Türk sanayisi için fırsata çevirmeye yönelik aksiyonları ortaya koymaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS