Koronavirüse karşı ekonomik önlemler içeren kanun teklifi yasalaştı

Video: Koronavirüse karşı ekonomik önlemler içeren kanun teklifi yasalaştı

Koronavirüs ile mücadelede ekonomik önlemleri içiren kanun teklifi Meclis'te kabul edildi. 3 ay süreyle işten çıkarmaları yasaklayan düzenleme ile fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapanlara ise 500 bin lirayara kadar ceza kesilebilecek.

TBMM GENEL KURULUNDA KABUL EDİLEREK YASALAŞTI

Koronavirüs salgınının ekonomiye olumsuz etkisini azaltmak için hazırlanan önlem paketi Meclis'ten geçerek yasalaştı. Pakete yeni maddeler de eklendi. Buna göre temel gıda ürünleri, ihtiyaç malzemeleri ve sağlık ürünlerinde fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapanlara ağır cezalar geliyor. Bu çerçevede, stokçuluk yapılması, piyasada darlık yaratılması, serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyen faaliyetler yasaklandı.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞI VE STOKÇULUK KURULU OLUŞTURULUYOR

Fiyat artışı yapanlara 10 bin TL'den 100 bin TL'ye kadar piyasada darlık yaratan, serbest rekabeti bozanlara ise 50 bin TL'den 500 bin TL'ye kadar ceza verilmesi kararı alındı. Bu süreci yönetmek için de Fahiş Fiyat Artışı, Stokçuluk ve Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu oluşturuldu.
TOBB, TESK ile üretici ve tüketici örgütlerinin de aralarında bulunduğu 13 üyenin görev alacağı kurul, gerektiğinde denetim ve incelemelerde bulunarak idari para cezası kesebilecek.

İŞTEN ÇIKARMALAR 3 AY SÜREYLE YASAKLANIYOR

Torba kanun ile çalışanlar ve esnaflar için de nefes aldıracak bir dizi düzenleme yapıldı. Buna göre her türlü iş sözleşmesinin 3 ay süreyle sonlandırılması yasaklandı.

İŞTEN ÇIKARILANA 1.177 TL GELİR DESTEĞİ SAĞLANACAK

Ayrıca, ücretsiz izne ayrılan ve işten çıkarıldığı halde işsizlik ödeneği alamayanlara aylık bin 177 lira gelir desteği sağlanacak.

YAŞLI VE ENGELLİ BAKIM ÜCRETİNİ BAKANLIK KARŞILIYOR

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartlarını da kolaylaştıran düzenleme ile faaliyetleri durdurulan işletmelerden yıllık ilan ve reklam gideri ile çalışmadıkları süre boyunca çevre ve temizlik vergisi alınmaması, işyerlerinin ödenmeyen su faturalarının 3 ay ertelenmesi konusunda belediyelere yetki verilmesi, lisanslı depoculuk belgelerinin bir yıl uzatılması ve seyahat acentelerinin 2020 ödemelerinin 2021'e ertelenmesi sağlanıyor. Ayrıca, kurumsal bakım ihtiyacı olan yaşlı ve engellilerin özel huzur evleri, engelli bakım merkezlerindeki ücretlerini de aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı karşılayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS