Otellerin yarısı yazın boş kaldı, gelir azaldı

Otellerin yarısı yazın boş kaldı, gelir azaldı

Yaz sezonu geride kalırken ortaya çıkan tablo turizmcileri pek de memnun etmedi. Ağustos ayında Türkiye genelinde otel dolulukları yüzde 30'a yakın düşerken, fiyatlar eridi, gelirler azaldı.

Turizmde yüzler yaz aylarında da pek gülmedi, otellerin yarısı boş kaldı, fiyatlar eridi.

Türkiye Otelciler Birliği'nin açıkladığı STR Global'in Ağustos 2016 Ülke Performans Raporu'na göre, ağustos ayında Türkiye'deki otellerde doluluk oranları yüzde 27.4 düşüşle yüzde 53.4 oldu.

Ağustos ayında Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında hem otellerinde en yüksek düşüş oranını yaşayan hem de en düşük doluluk oranına sahip ülke oldu.

9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yerli ve Arap turistler doluluk oranlarını kısmen yükseltse de yüksek sezon olarak adlandırılan yaz ayları zor geçti.

Ocak-Ağustos döneminde de tablo farklı değil.

Yılın ilk 8 ayında otellerde doluluk oranları yüzde 21.8'lik gerilemeyle yüzde 49.7'ye indi.

Bu sonuçla Türkiye, Avrupa'da otellerde en düşük doluluk oranına sahip ülke oldu.

Turizmdeki olumsuz tablodan en fazla etkilenen şehir yine İstanbul oldu. İstanbul'un ağustos 2015'te yüzde 75.8 olan doluluk oranı, ağustos 2016'da yüzde 50.4 olarak gerçekleşti.

Elde edilen odabaşı gelirlerindeki düşüş hızlı oldu.

Ağustos'ta İstanbul'da oda başı elde edilen gelir 82.9 euro'dan 45.5 euro'ya geriledi.

İlk 8 ayda oda gelirlerindeki yüzde 45 düşüş ile İstanbul, Avrupa destinasyonları arasında en yüksek gelir kaybı yaşayan kent oldu.  

Terör olaylarının gölgesi Avrupa turizmine de yansıdı. Otel dolulukları Brüksel'de yüzde 22, Paris'te ise yüzde 13 düştü.