ÖTV indirimi ile hurdaya ayrılan araç sayısı arttı

Video: ÖTV indirimi ile hurdaya ayrılan araç sayısı arttı

Hurdaya ayrılacak, ömrünü tamamlamış araçlar için 2018 yılında başlatılan ÖTV indiriminde başvurular 31 Aralık'ta sona erecek. ÖTV indirimi ile hurdaya ayrılan araç sayısı arttı. Verilere göre, 2018'de 150 bin 653 hurda araç geri dönüştürüldü.

ÖTV TEŞVİĞİ YIL SONUNDA BİTİYOR


Ömrünü tamamlamış araçların ekonomiye kazandırılması amacıyla 2018 yılında başlatılan ÖTV indiriminden faydalanmak isteyenler için başvurular, 31 Aralık'ta sona erecek.


350 BİN ARAÇ HURDAYA AYRILDI


ÖTV indirimi ile hurda araçların geri dönüşümünde büyük oranda artış sağlandı. Hurda teşvik uygulaması 2018 Nisan ayında başladı. 2018'de 150 bin 653 hurda araç geri dönüştürülürken, bu sayının önceki yıla göre büyük oranda arttığı görüldü. 2019 Ağustos ayı sonuna kadar ise 122 bin 694 aracın hurdaya ayrıldığı belirlendi. Verilere göre, 2012 yılında "Ömrünü Tamamlamış Araçlar Bertaraf Takip Sistemi"nin hizmete alınmasından bugüne kadar yaklaşık 350 bin araç hurdaya ayrılarak ekonomiye kazandırıldı.


Ömrünü tamamlamış araçların ülke ekonomisine kazandırılması uygulaması, iklim değişikliği ve hava kirliliğine sebep olan hurda araç kaynaklı sera gazı salınımını azaltması açısından da büyük önem taşıyor. Türkiye'de hurda araç arındırma ve söküm işlemlerini gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda bu kapsamda kullanılan lisanslı 117 geçici depolama alanı, araçlardan malzeme geri kazanımı gerçekleştiren 93 işleme tesisi ve her iki işlemi de gerçekleştiren 15 entegre işleme tesisi bulunuyor.


Ömrünü tamamlamış araçlar 81 ildeki 306 noktada sahiplerinden teslim alınıyor. Teslim alınan hurda araçlar, işleme tesislerinde ayrıştırılıyor. Yeniden kullanılabilir parçalar doğrudan, metal, plastik ve cam gibi parçalar ise hammadde veya yarı mamül olarak tekrar ekonomiye kazandırılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS