Sanayiciler büyüme yetmez "ihracat artmalı" diyor

Video: Sanayiciler büyüme yetmez "ihracat artmalı" diyor

2015 zor bir yıl olmasına rağmen Türkiye ekonomisi yüzde 4 büyüdü. Büyümede iç tüketimin desteği büyük. Ancak sayıları hızla artan Suriyeli mültecilerin de büyümeye olumlu katkı sağlandığı belirtiliyor. Sanayiciler de büyüme verisi olumlu ancak "ihracat artmalı" diyor.

TÜİK daha önce yüzde 2.9 olarak açıkladığı 2014 yılı büyüme verisini yüzde 3'e revize etti. Öte yandan 2015 yılı ikinci çeyrek büyüme verisi yüzde 3.8'den yüzde 3.7'ye, üçüncü çeyrek büyüme verisi ise yüzde 4'ten yüzde 3.9'a revize edildi.

Mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH geçen yıl son çeyrekte önceki döneme göre yüzde 0.7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH ise son çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4.1 artış gösterdi.

TÜİK verilerine göre sabit fiyatlarla hanehalklarının nihai tüketim harcamaları 2015 yılında yüzde 4.5, devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 6.7 arttı.

TÜİK verilerinden bankacıların yaptığı hesaplamaya göre 2015'te büyümeyi yurtiçi tüketim 3 puan, devletin nihai tüketim harcamaları 0.7 puan, sermaye oluşumu 0.9 puan yukarı çekerken, stok değişmeleri 0.3 puan, net ihracat 0.3 puan aşağı çekti.

TÜİK verilerine göre, tarım sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değeri, 2015 yılında bir önceki yıla göre sabit fiyatlarla yüzde 7.6, sanayi sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değeri sabit fiyatlarla yüzde 3.3, hizmet sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değeri ise yüzde 4.8 artış gösterdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS