Yüzde 40'lık zamla maaşlar ne olur?

Yüzde 40'lık zamla maaşlar ne olur?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, temmuzda memur ve emekli maaşlarında yüzde 40'a yakın artış olacağını açıkladı. Peki yüzde 40 zam gelirse mevcut maaşlar kaça yükselecek? Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya'ya sorduk.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"%40 ZAM OLURSA EN AZ MEMUR MAAŞI 9 BİN TL OLACAK"

Milyonlarca emekli ve memurun gözü, TÜİK'in açıklayacağı temmuz ayı enflasyon verisinde. Bu orana göre maaşlara zam yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, maaşlarında yüzde 40'a yakın artış olacağının sinyalini verdi. Peki, yüzde 40'lık zam maaşlara nasıl yansır? Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, "2022 yılının birinci 6 aylık döneminde en düşük memur maaşımız 6 bin 429 liraydı. Yüzde 40'lık zammı koyduğumuzda 2 bin 571 lira bir fark getirme suretiyle en düşük memur maaşımız ise 9 bin liraya yükselmiş olacak" dedi.

"EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI 4 BİN 289 TL OLACAK"

Yüzde 40'lık zam tahmini gerçekleşirse en düşük memur emeklisi ve işçi emeklisi maaşında bin liranın üstünde artış sağlanacak. "Özgür Kaya, "En düşük memur emeklisi maaşımız ise 2022 yılının birinci altı aylık döneminde 4 bin 289 lira iken bin 715 lira bir artışla 6 bin 4 liraya yükselmiş olacak. Bin 316 lira bir fark almak suretiyle en düşük işçi emeklimiz 2 bin yılı öncesi 4 bin 608 liraya yükselmiş olacak" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme şartları gereği ekstra yüzde 7'lik zamları da söz konusu. Özgür Kaya, "Bağ-Kur'lularımızın  en düşük emekli maaşı 2 bin 500 lira. Gelecek olan yüzde 40'lık zamla birlikte bu rakam bin lira ilaveyle 3 bin 500 liraya yükselmiş olacak" ifadelerini kullandı.