Kentsel dönüşümde kritik adım

Video: Kentsel dönüşümde kritik adım

Kentsel dönüşümde yeni bir yatırım alanı doğdu. Geçtiğimiz haftalarda yapılan yönetmelik değişikliğiyle artık 3'üncü kişiler de dönüşüm yapılan binalarda yatırımcı olabilecek. Yani binaları satın alabilecek. İşte detaylar...

Kentsel dönüşüm bazı semtlerde kördüğüme döndü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düğmeye bastı. Dönüşüm kararına uymayanların hisseleri 3'üncü kişilere satılabilecek.

Eski yönetmeliğe göre 'riskli alan' ya da 'riskli yapıda' anlaşmayanın hissesini diğer malikler almazsa Hazine'nin alması gerekiyordu. Bundan sonra Hazine sadece riskli alanda devreye girecek, riskli yapıda ise alıcı olmayacak. Karara katılmayanların hissesi için ilk yapılacak ihaleye sadece o yapıdaki hak sahipleri katılabilecek. Eğer alan olmazsa bu defa yapılacak ihaleye dışarıdan yatırımcılar katılacak. Satış yapılana kadar ihale tekrar edilecek.

Yani yapılan düzenlemeye göre malikler arasında bu hisseleri alan çıkmazsa dışarıdan bir yatırımcıya satılabilecek. Satışlar ihaleyle yapılıp gelir hisse sahibine verilecek. Bu satışla kilitlenen dönüşüm projelerinin tamamlanması hedefleniyor.

Gayrimenkul uzmanları yapılan düzenlemenin dönüşüm sürecini hızlandıracağını söylüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS