Son Dakika

Konutta koronavirüs etkisi! Fiyatlar ikiye katlandı | Video

A A

13.01.2021 - 10:10 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Koronavirüs ile birlikte evlerimizde daha sık vakit geçirir olduk. Evin önemi daha fazla ortaya çıktı. Bu durum konut fiyatlarına yansıdı. Özellikle de İstanbul'un iki ilçesinde fiyatlar ikiye katlandı. Peki, o iki ilçe hangileri? CNN TÜRK Muhabiri Sema Akbulut ve kameraman Alper Öztürk, Gayrimenkul Uzmanı Ahmet Atmaca'ya sordu.

2020 yılının başlarında ortaya çıkan koronavirüs salgını, konut piyasasındaki dengeleri de değiştirdi. Koronavirüsten önce ev almak isteyenler ya da kiraya çıkıcaklar şehir içlerini tercih ederken şimdi ise şehirden uzak yerleri tercih ediyor. Dolayısıyla bu da konuttaki fiyatları oldukça fazla etkiledi.

Özellikle İstanbul'un iki ilçesi var ki fiyatlar burada aldı başını gitti. Yapılan araştırmaya göre pandemi sonrası Anadolu Yakası'nda Beykoz, Avrupa Yakası'nda ise Sarıyer'deki konutlara talep arttı. Bu durum fiyatların astronomik boyutlara yükselmesine neden oldu. Beykoz'da fiyatların 2018'e göre yüzde 116 arttığı ortaya çıktı.

Sarıyer'de ise 2019 fiyatlarına göre konut satış rakamlarında 2020 yılında yüzde 107 artış görüldü. Bu da 100 metrekare dairede fiyatların 2 milyon TL bandını aştığı anlamına geliyor.

Sarıyer'den sonra fiyat artışlarında Avcılar, Başakşehir ve Üsküdar öne çıkıyor.