Son Dakika

Avrupa'da mucize peşindeyiz ama ya Dünya Kupası?

Avrupa'da mucize peşindeyiz ama ya Dünya Kupası?

CNN TÜRK Spor Direktörü Cem Yılmaz, bu akşam saat 19.00'da Azerbaycan'ın Başkenti Bakü 'de oynayacağımız İsviçre maçıyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Cem Yılmaz, bu turnuvayı en azından golsüz ve puansız kapatmamamız gerektiğine işaret ederek Dünya Kupası rotamızın öneminin altını çizdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte Cem Yılmaz'ın o çarpıcı analizleri:

Bugün günlerden Milli Takım günü. Aynı zamanda Babalar Günü. Tüm babaların Babalar Günü'nü kutlarım. Bu akşam gruptaki son maçımıza; İsviçre maçına çıkacağız. Turnuvaya kötü başladık ama Galler karşısında aldığımız sonuç hayal kırıklığı yaratmıştı. 

EN KÖTÜ PERFORMANS MAALESEF MİLLİ TAKIMDA

Bugün ikinci maçlar sonunda en kötü performans maalesef Milli Takımımızda. Ne Dünya Kupası elemelerinde ne de Avrupa Kupası elemelerinde Milli Takımımızın oynadığı futbol bu değildi. Bu akşam kazanmaktan başka çaremiz yok. Hatta kazanmak da yetmeyebilir. Çünkü bugün diğer grup üçüncülerine baktığımız zaman 3 grup üçüncüsünün puanları 3 ve averajları da 0 ya da +1 şeklinde sıralanıyor. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

GÖZLER İSKOÇYA, HIRVATİSTAN VE İSPANYA MAÇLARINDA

Bir grup üçüncüsü İspanya iki puanda ve son maçında Slovakya ile oynayacak. Ki İspanya'da Sevilya'da oynayacak. En kötü beraberlikte bile bu skor onları üçüncü yapacak. Bir diğer grupta ise İskoçya ve Hırvatistan'ın puanları 1-1. Ve son maçı birbirleriyle oynayacaklar. Bu maç berabere biterse bir takım grup üçüncüsünün altında kalacak. Yani kısacası gruptan çıkabilmek için en az 3 puan ve sıfıra yakın averaj gerekiyor. Bu akşam sadece kazanmak yetmiyor 4-5 farklı kazanmamız gerekiyor.

EN AZINDAN GOL ATALIM PUANSIZ KAPATMAYALIM

O nedenle bu akşamki maçı gol atmadan tamamlamayalım. Üç puan almadan tamamlamayalım diye bakıyorum bu akşamki maça. En azından İtalya ve Galler'e yapamadığımızın bir kısmını burada ortaya koyalım diye bakıyorum.

DERS ÇIKARMAMIZ LAZIM

Her şeyden önemlisi ders çıkarmamız lazım. Beklentilerimizi yüksek tuttuk, bu Milli Takım'dan çok şey bekledik. O potansiyeli de var Milli Takım'ın. Başladığımız Dünya Kupası elemeleri var. 3 maçta önemli sonuçlar aldık. Hollanda'yı yendik, Norveç'i yendik. Bir tek Letonya beraberliğinde biraz sıkıntı yaşadık. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

DÜNYA KUPASI'NI UNUTMAYALIM

Sonuçta Dünya Kupası'na gidebilme noktasında cebimizde önemli bir avantajı taşıyoruz. Önümüzdeki 3-4 aylık süreçte Katar yolumuz belli olacak. Bu turnuvadan gerekli dersleri başta Teknik Direktör Şenol Güneş olmak üzere herkesin çıkarmış olacağını düşünüyorum. 

BİR BAŞARI BİR BAŞARISIZLIK SARMALI

Biz 2002'de dünya üçüncüsü olduk ama 2004 Avrupa Şampiyonası'nı ıskaladık. 2008'de Avrupa'da son 4'e kaldık ama 2010 Dünya Kupası'na gidemedik. Yani çok iyi performans sonrası aşırı düşüş yerine belli bir istikrarla biz turnuvalarda finallerde olalım. Sürekli olalım, gerisi gelecektir diye düşünüyorum.