{$ day.Temps.HighTemp $} °

Hafta sonu yurtta hava nasıl olacak?

Video: Hafta sonu yurtta hava nasıl olacak?

Havanın notlarına bakalım şimdi. Türkiye'nin kuzey ve iç kesimlerinde hafta sonu itibarıyla hava sıcaklıklarının 2 ila 4 derece düşmesi bekleniyor. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, detayları CNN TÜRK muhabiri Samet Güner'e anlattı.

Uzun süre mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların ardından artık kış yüzünü göstermeye başladı. İstanbul yağmurlu bir haftayı geride bıraktı. Peki hafta sonu hava durumu nasıl olacak? Yağışlar devam edecek mi?

Prof. Dr. Orhan Şen, “Türkiye’nin çoğu yerinde sıcaklıklar ortalamanın üzerinde devam edecek. Hafta sonu sıcaklık var. Derece düşecek. Batı bölgelerde derece düşecek. Ankara’da 9°’ye düşebilir. Cumartesi günü yağış İstanbul’dan terk ediyor. Hava sıcaklığı 12-13 derece civarında. İstanbul için söylüyorum. Yani dışarda dolaşabilecek bir hava görünüyor.” ifadelerini kullandı.

Aralık ayı gelmesiyle birlikte kış yüzüne göstermeye başladı. Uludağ mevsimin ilk karı düştü. Peki kayak merkezlerine kar yağışı devam edecek mi?

Prof. Dr. Orhan Şen, “Marmara bölgesinde iki tane kayak merkezi var. Biri Uludağ biri Kartepe. Birazdan gidersek Kartalkaya var. Buralarda yağış oluyor ama bu hafta yani cuma, cumartesi, pazar, pazartesi orda da kar yağış olmayacak. Ama önümüzdeki hafta orada kar yağışı devam edecek. Dağlar da olacaktır. Kayak mevsimine büyük ihtimalle Aralık’ın 15’inden sonra buralarda yeterli kalmak için kar olacaktır.” sözlerini kullandı.

Akdeniz ve Ege’de ise sıcaklıklar mevsim normalleri üstünde seyredecek. Ayrıca Akdeniz’in yanı sıra Doğu Anadolu’da da yağış bekleniyor.

Prof. Dr. Orhan Şen, “Ege, Güney Ege ve Akdeniz bölgesinde hava sıcaklıkları yine ortalamanın biraz üzerinde devam edecek. Yağış durumu Güneydoğu Anadolu dahil olmak üzere Akdeniz Bölgesi’nde. Güneye giden yağış biraz fazla ama önümüzdeki günde yağış yok.” ifadelerini kullandı.

Content Video - İstanbul’da hava nasıl olacak?{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS